Mayıs
31
2017
Bilim
0
315

30 dolarlık sanal gerçeklik gözlüğü!

30 dolarlık sanal gerçeklik gözlüğü!

Son yıllarda ilgi odağı olan artırılmış gerçeklik gözlükleri fiyatlarıyla cep yakıyor. Ancak kartondan yapılan Aryzon AR gözlüğü, 30 dolarlık fiyatıyla oldukça tüketici dostu!

Artırılmış gerçeklik gözlükleri günden güne tüketicilerin ilgisini çekse de Microsoft'un HoloLens'i gibi gözlükler 3000 dolarlık fiyatıyla cep yakıyor. Hollanda'nın Twente Üniversitesi'nde Endüstri Tasarımı Mühendisliği öğrencilerinden oluşan bir ekip, Aryzon isimli kartondan artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirdi. Üstelik satış fiyatı sadece 30 dolar!

Hem gerçek, hem grafik dünyası!

Aryzon aslına büyük ölçüde mukavvadan oluşuyor. Kullanıcı satın aldıktan sonra kullanım talimatlarına uygun şekilde katlayarak Aryzon’a son şeklini veriyor.

Özel bir iOS / Android uygulaması çalıştıran kullanıcının , ekranın arkasına bakacak şekilde cihazın altına yerleştirilir. Ana kamerası öne bakan telefonun kullanıcısı hem gerçek dünyayı (doğrudan cam boyunca) hem de grafiklerin yansımasını görüyor.

17-05/31/karton-artirilmis-gerceklik-gozlugu-shiftdelete.jpg

HoloLens’ten daha geniş görüş alanı

Uygulama, kullanıcının hareket ettiği zaman algılamak için telefonun ivmeölçerini ve jiroskobunu kullanıyor. Böylece 3D grafiklerin açısını kullanıcı hareketlerine göre değiştirebiliyor.

5.5 inç ekranlı bir telefon için görüş alanı 35 x 20 derece olup, HoloLens'in 30 x 17 derecelik görüş alanından daha geniştir. Aryzon şu anda Kickstarter üzerinden destekçi toplamaya devam ediyor.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu