Haziran
27
2017
Bilim
0
476

3D yazıcı ile lastik üretildi!

3D yazıcı ile lastik üretildi!

Hayatımızın hemen hemen yer yerinde kullanılmaya başlanan 3 boyutlu yazıcılar, otomobil sektöründe de boy göstermeye başladı. Michelin, 3D yazıcıyla üretilen ilk lastiği tanıttı.

3D yazıcı Teknolojisinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İhtiyaç duyulan araç gerecin belki de en ucuz ve en kolay üretim yollarından biri olan 3 boyutlu baskı, otomobil sektöründe de kullanılmaya başlandı.

Ünlü lastik üreticisi Michelin, Montreal'de gerçekleşen etkinlikte Vision isimli 3 boyutlu yazıcıyla üretilen prototip lastiğini tanıttı.

Her ne kadar bir otomobil lastiğinin ömrü çeşitli faktörlere bağlı olsa da, doğru kullanım için lastiklerin en geç beş yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. 

Michelin'in 3D baskı lastikleri kullanılmaya başlanırsa, otomobilinizin lastiklerini uzun süre değişmeniz gerekmeyebilir.

Bildiğimiz lastiklerin aksine şişirilmesi gerekmeyen lastikler, patlama gibi problemlerin önüne geçiyor. İlhamını doğadan alan lastikler, kabaca akciğer gibi davranıyor denebilir.

17-06/25/michelin-3-boyutlu-baski-lastiklerini-duyurdu.jpg

Ayrıca geleneksel lastiklerin aksine Michelin'in prototipi, sürtünme sonucunda kaybettiği yapısını kolayca geri kazanabiliyor. Prototipte bulunan sensörler sayesinde lastik hakkındaki tüm bilgilere anlık ulaşılabiliyor.

Geliştirilen uygulama üzerinden lastiklerini kontrol eden kullanıcılar, yine uygulama üzerinden kendi sürüş özelliklerine göre lastik sipariş edebiliyor.

Michelin doğa dostu lastikler üretecek!

Buna ek olarak, Michelin'in Vision lastikleri oldukça doğa dostu bir şekilde geliştirildi.

Bambu, kağıt, teneke, tahta plastik gibi maddelerden üretilen lastikler, bakteriler tarafından ayrıştırılabiliyor.

Mümkün olan en organik şekilde geliştirilen lastikler, binlerce kilometre sonrasında ömrünü tamamladığında kolayca geri dönüştürülebiliyor.

Her ne kadar Vision lastikler şu an sadece prototip olsa da doğayı korumak adına büyük bir adım atılıyor denebilir.

Son olarak Vision lastiklerin önümüzdeki birkaç senede satışa sunulmayacağını, bu tür lastiklerin neredeyse 10 yıl sonra ancak kullanılabileceğini belirtelim.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu