Haziran
1
2017
Bilim
0
318

Açılı rotorlar hassas kontrol sağlayacak!

Açılı rotorlar hassas kontrol sağlayacak!

Geleceğin teslimat araçları olarak gösterilen drone’ların hedefe ulaşma süresini kısaltmak için yatay eksenli rotor tasarımı yerine açılı rotor tasarımı geliştirildi.

Konvansiyonel multirotorlu drone’ların dörtlü, altılı hatta on sekizli rotorları aynı yatay düzlemde konumlandırılıyor. Halen yaygın olan bu tasarımdaki mekanik basitlik, uçağın itme vektörünü bir yönde sınırlıyor. Yeni oktokopter tasarımı, rotorları farklı açılarda konumlandırıyor ve drone’un itme gücünün üç boyutlu olarak bağımsız şekilde kontrol edilmesini sağlıyor.

Açılı rotor düzeni

ETH Zurich'deki Dinamik Sistemler ve Kontrol Enstitüsü araştırmacılarının geliştirdiği "Alma Omnicopter" rotorları yatay düzlemde toplamak yerine, açılı bir rotor düzeni sunuyor. Benzersiz rotor düzeninde hassas ve verimli yörünge kontrolü için geliştirilen ve belirli bir zaman aralığında drone’un başlangıç konumundan bitiş konumuna yönlendiren algoritma, saniyede yaklaşık 5.000 yörünge üretebiliyor.

17-05/31/drone-tasarimi-shiftdelete.jpg

Hedefe en kısa yoldan gidiyor

Drone’ların teslimat işlerinde verimli bir şekilde kullanılabilmesi için istenilen hedefe en hızlı şekilde ve en kısa sürede ulaşması gerekiyor. Açılı rotor tasarımı ve geliştirilen algoritma drone’un en kısa ve en hızlı şekilde istenilen hedefe ulaşmasını sağlayarak diğer tasarımlara kıyasla üstünlük sağlıyor.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu