Haziran
1
2017
Mobil
0
394

Akıllı telefon satışları toparlanıyor!

Akıllı telefon satışları toparlanıyor!

Analitik şirketi IDC, sunduğu son rapor ile 2021 yılına kadarki öngörülerini paylaştı. 2017'den 2021'e kadar akıllı telefon pazarında neler yaşanacak?

2016 yılı küresel çaptaki akıllı telefon sevkiyatları adına ciddi anlamda bir faciaydı. Geçtiğimiz yıl içerisinde sevkiyatlar sadece yüzde 2.5 oranında artabilmişti. Öte yandan güncel bir rapor, daha ümit dolu göstergeler .

Akıllı telefon pazarında neler değişecek?

Analitik şirketi IDC’ye göre, akıllı telefon pazarı tekrar büyümeye geçecek. Bu yıl için beklentiler yüzde 3 artış olması yönünde ve bu değer 1.52 milyar cihaz satışına denk geliyor. Bu yıldaki artışta Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerinin önemli bir rolünün olduğu da bir gerçek. 2018 yılında ise sevkiyatların yüzde 4.5’e ulaşacağı beklenmekte. Özellikle gelişmekte olan pazarlardaki ekonomik durumların gelişmesinin artışlarda etkili olacağı not olarak düşülüyor. Ek olarak, iPhone 8 olarak anılan ve iPhone’un 10. yaşında sunulacak modelin de satışlarda önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor. IDC, dünya nüfusunun yarısının bir akıllı telefona sahip olmadığına da vurgu yapıyor.

IDC, bu yıl yüzde 3.8 büyüyen ve gelecek yıl bu rakamın üstüne çıkacak iPhone satıları görürken, satılacak cihaz sayısı tahmini 223.6 milyon. 2018 yılı içinse 240.4 milyon tahmin ediliyor. Bu rakam yıldan yıla yüzde 7.5 artış demek. Android ise, Orta Doğru ve Afrika’da hızla büyüyor ve yıldan yıla yüzde 10’luk artış söz konusu. 2021 yılında ise ortalama 198 dolarlık fiyatla 1.5 milyar Android akıllı telefonun satılacağı bekleniyor.

17-06/01/idc-akilli-telefon-satis-sdn-02.jpg

Şirket, gelecek 2 yıl içerisinde en büyük savaş alanının 18:9 oranına sahip çerçevesiz akıllı telefonlar olacağını tahmin ediyor. Özellikle de Samsung ve LG’nin daha iyi medya oynatma deneyimi için daha büyük, daha parlak ve daha başarılı ekranlar sunması bekleniyor.

IDC, gelecek 5 yıl için pazar payı dağılımında önemli değişimler beklemezken 2021 yılında Android’in bu yılki yüzde 85.1’den farklı olarak akıllı telefon pazarının yüzde 85.5’ine hakim olacağını belirtiyor. Apple’ın ise yüzde 14.7 seviyesinden yüzde 14.5’e gerileyeceği, Windows Phone’un ise yüzde 1’den neredeyse yüzde 0’ı göreceği ileri sürülüyor.

IDC raporunun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu