Haziran
1
2017
Mobil
0
378

Apple'a Türk mühendis transferi!


Qualcomm ve Apple arasında devam eden gerilim etkilerini göstermeye başlıyor. Qualcomm'da çalışan üst düzey bir Türk mühendis, Apple'a geçiş yaptığını açıkladı! Detaylar haberimizde..

Bir süre önce Qualcomm, Apple'ı işini düzgün yapmadığı için davalık etmiş, bu yüzden Qualcomm'un Intel ile rekabet edemediğini iddia etmişti. Birkaç aydır devam eden dava yüzünden aralarındaki gerilim süren iki şirket, üst düzey bir Qualcomm mühendisinin Apple'a geçiş yapmasıyla iyice artacak gibi görünüyor. 

2009'dan beri Qualcomm'un mobil işlemcilerini geliştiren ekibin başında bulunan Türk mühendis Esin Terzioğlu, Qualcomm'un en önemli yöneticilerinden bir tanesiydi. Şirketin yol haritasını belirlemek gibi birçok önemli görevi üstlenen Terzioğlu, LinkedIN'den yaptığı açıklamayla Apple'a transfer olduğunu duyurdu.

 17-05/31/esin-terzioglu-from-qualcomm-to-apple-1496257076.png

"Qualcomm'da geçen muhteşem 8 yılın sonunda artık bir sonraki maceram için hareket etme zamanı. Qualcomm'da bu kadar çok yetenekli ve kendini işine adamış insanlarla çalışmak benim için çok büyük onur ve ayrıcalıktı." şeklinde açıklama yapan Terzioğlu, Apple ile ilgili düşüncelerini "Kariyerime Apple'da devam etme imkanına ulaştığım için de kendimi çok şanslı hissediyorum." sözleriyle belirtti.

Terzioğlu açıklamayı bir süre sonra hesabından kaldırdı. Söz konusu şirketler Apple ve Qualcomm ise bu konuda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Apple kendi hücresel modemini üretebilir!

Her ne kadar şu an aralarında problem olsa da Qualcomm, iPhone 7'ye kadar iPhone'ların hücresel modemi sağlayıcılığını üstleniyordu. Intel ile anlaşma sağlayan Apple, iPhone 7 ile birlikte Intel hücresel modemleri kullanmaya başladı ve Ocak ayında Qualcomm'a marketi tekelleştirdikleri ve patentlerine gereğinden fazla ücret ödedikleri gerekçesiyle dava açtı.

Bu konuda bazı analistler davanın asıl sebebinin Apple'ın kendi hücresel modemini üretme peşinde olduğunu savunuyor. Bu konuda uzman Esin Terzioğlu'nun da Apple'a geçişiyle, bu teori oldukça mantıklı görünüyor.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu