Mayıs
3
2017
Mobil
0
358

Apple, iPhone'larını üretirken nasıl gizliyor?

Apple, iPhone'larını üretirken nasıl gizliyor?

Eski bir çalışan, Apple'ın geliştirme ve üretim sırasında iPhone'larını nasıl gizlediğini açıkladı.

Dünya medyası gelecekteki iPhone modelleri hakkında küçük ayrıntılar bulmak için uğraşırken, Çin'deki işçiler zaten cihaz hakkında çok şey biliyor. Şanghay'daki bir Pegatron iPhone fabrikasında 6 hafta çalışmış olan NYU lisansüstü öğrencisi Dejian Zeng, fabrikanın iPhone 7 üzerinde çalışırken sızıntıları önlemek için neler yaptığını açıkladı.

Dejian Zeng, Apple’ın iPhone 7’yi gizli tutmak için neler yaptığını aşağıdaki şekilde anlattı.

1493808015_iphone-montaj.jpg

Dejian Zeng’in söylediğine göre, "İşçilerin fotoğraf çekmesi hatta bazı bileşenleri dışarıya çıkarma imkânı yoktur."

"Çalışanlar, iPhone'un Çin'de ne kadar popüler olduğunu bilir. Ve genellikle iPhone 7'yi üretmeye başladığımızda, birçok işçi, henüz yayınlanmamış ürünleri görmelerinin çok güzel olduğunu düşünüyor.

Atölyede orijinal olarak iPhone 6S’i üretiyoruz ve bu süre içinde iPhone 7’nin montaj hattını inşa etmek için bazı tesisler ve altyapı hazırlıyorlardı.

Ve her şeye engel olan bir büyük perdeydi. Dolayısıyla aynı atölyede olsak da, hiçbir şey görmedik.

Ve daha sonra, bir süreliğine çalışmak için başka bir alt fabrika binasına taşındık, çünkü üzerinde çalışmakta olduğumuz montaj hattını da yeniden inşa etmeliyiz.

Bir süre sonra fabrikaya geri taşındık ve iPhone 7 üreten yeni montaj hattımız oldu.

İşçilerin kıyafetlerini değiştirdikleri, telefonlarını, anahtarlarını, metallerini koyduğu soyunma odamız mevcut.

Giriş için kartımızı kullanmamız lazım ve bu yüz tanımaya sahip. İçeri girdikten sonra, bir metal detektöründen geçmek için sıra bekleniyor. Ancak, bu güvenlik önlemleri iPhone 6S'i ürettiğimiz zamanlardı.

iPhone 7'yi üretirken, güvenlik seviyelerini arttırdılar. Fabrikalarda iki metal dedektörü vardı ve duyarlılığını da arttırdılar.

Örneğin, bazı kızların içinde metal bulunan iç çamaşırı var ise o gün güvenlik kapısını geçemediler ve geri dönüp her şeyi değiştirmeleri gerekti.

Fabrikaların içinde, her türlü metale izin verilmiyor. Bu yüzden kimsenin fabrikaların içinde bir kamera ya da benzeri bir şey getireceğini sanmıyorum. Ancak üst düzey yöneticiler telefonlarını getirebilirler.

Bu yüzden fotoğrafların sızdırıp yaseneamayacağından emin değilim. Ancak, metal dedektörlerinden geçmeye ihtiyaç duyduklarında, güvenlik yöneticilere telefonlarındaki düğmeye basmalarını istiyor ve ekranı görebiliyorlar.

Atölyede, her montaj hattında kameralar var. Eğitim sırasında, işçilerin iPhone'ları fabrikalardan çıkarmaya çalıştıkları ve yakaladıkları bazı durumların olduğunu ve polise gönderildiğini söylediler.

Bu yüzden iPhone 6S'i ürettiğimde, Apple'ın denetimler için geldiğini gördüm. Sanırım 2 ya da 3 kere. Ve her geldiğinde, prosedüre uymamız, düz oturmamız ve konuşmamamız gerektiğini bize söylerler.

Daha sonra, iPhone 7 üretmeye başlayınca, her gün Apple personelini orada görebilirsiniz "dedi.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu