Aralık
12
2016
Teknoloji
0
238

Astronomların ufkunu genişletecek sistem

Astronomların ufkunu genişletecek sistem

Yeni geliştirilen teleskop çipi sayesinde, güneş sistemi dışındaki gezegenler daha rahat tespit edilebilecek.

Bilim adamları geliştirdikleri yeni bir teleskop çipiyle, astronomlara güneş sisteminin dışındaki yabancı gezegenleri daha net görme imkanı tanıyor.

Financial Express'de yer alan haberde, bilim adamlarının geliştirdiği yeni çiple, güneşten ve diğer yıldızlardan gelen fazla ışığı engelleyerek, astronomların uzak gezegenleri daha rahat tespit etmesine olanak sağladığı belirtildi.

Avustralya Ulusal Üniversitesinde (ANU) görevli Prof. Steve Madden, yeni çipin, astronomlara ilk kez yabancı bir gezegenden net görüntü almasına izin verdiğini belirterek, "Çalışmamızın asıl amacı, yaşam belirtisi olan dünya benzeri bir gezegen bulmak."dedi.

Yeni optik çipi, sesi dışarıya vermeyen kulaklıklara benzeten Madden, "Bu optik çip, güneşten gelen ışığı engelleyen, uzak gezegenin yıldızından yayılan eşit fakat zıt ışık dalgalarını ekleyerek daha zayıf gezegenden gelen ışığın görülmesini sağlayan bir interferometre (girişim ölçer) görevi görmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Çalışmaya katılan ANU doktora öğrencisi Harry-Dean Kenchington Goldsmith ise "Çip, gezegeni toz bulutunun arasından izlemek ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu incelemek için gezegenden yayılan ısıyı kullanacak." ifadesini kullandı.

Goldsmith, bu teknolojinin, bilim adamlarının yaşamı destekleyen yabancı gezegenlerde bulunan ozonu tespit etmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Çalışmanın sonuçları, Avustralya Fizik Enstitü Kongresi'ne sunuldu.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu