Mayıs
17
2017
Spor
0
432

Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Sınav sisteminin gereksiz engelleri!

Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Sınav sisteminin gereksiz engelleri!

Sanırım dayanamayacağım bir şeyler yazmam şart oldu. Alıştım beklenmedik haberler duymaya.

Sanırım dayanamayacağım bir şeyler yazmam şart oldu. Alıştım beklenmedik haberler duymaya.

Yıllardır çok farklı beden eğitimi öğretmenleri ile çalıştım. Farklı üniversitelerden mezun olmuş meslektaşlarım oldu. Her birisi farklı yetenekleri ile kazanmış bu mesleği. Tanıdığım her beden eğitimi öğretmeni arkadaşımın en önemli ortak özelliği şu oldu. Hepsi mesleğine birer âşık. Hem de sırılsıklam.

Beden eğitimi öğretmeni olmak benzemez öyle tarih öğretmenliğine, sınıf öğretmenliğine, matematik öğretmenliğine. Bir kere o okulda öğretmen gibi değildir beden hocası. Kantinin hemen yanındadır odası yâda bahçenin hemen kenarındadır. Öğretmen odası gibi uzaklarda değildir hiçbir spor odası öğrencinin içindedir tam ortasında. Antrenördür her branşın maçında çocukların yanındadır. Sağlık memurudur okulda, ayılan bayılanın ilk yardımına beden hocası koşar. Polis gibidir kavga çıkar o ayırır. Rehberlik hocasından çok o ağabeydir canlara, ciğerlere, evlatlara... Derdi olan her öğrencinin dermanı olur. Beden eğitimci farklıdır o bayramlarda pijamayı çıkarıp giyince takım elbiseyi off der öğretmen öğrenci herkes. Bedenci farklıdır o olmadan olmaz. Okulun disiplini, okulun güvenliği, okulun yara bandıdır. Bir meslekten ötesidir BEDEN EĞİTİMİ ÖGRETMENLİGİ. Meslekten öte hayattır, candır, yaşam tarzıdır. Bunu bilen on binlerce gencin hayali olmuştur bu meslek. Bu işi isteyenin aklına ruhuna o kadar işlemiştir ki bu hayal, bu ideal. Odasına en kocaman harflerle yazmıştır. BİRGÜN MUTLAKA BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ OLACAĞIM. Bu böyle bir meslektir. Böyle bir aşktır.

Kazanmakta öğle kolay değildir haa. Hırslı olacaksın mesela fedakâr ve acılara dayanacaksın, erkek gibi, adam gibi. Karakterin olacak. Gece demeden, kar kış demeden, 40 derece sıcaklık demeden, yoruldum demeden çalışacaksın hayallerin için. Tüm bunları göze almışken, hayallerin varken, güzel umutlu düşlerin varken, hayatın sporken, tanımadığın takım elbiseli ağabeyler, amcalar gelip neyin ne olduğunu bilmeden, özel yetenek nedir bilmeden, hayal ve gerçekler nedir bilmeden hayalleri baltalamaya çalışırlar. Bir beden eğitimci 13 yaşından itibaren sporun aşkına düşer, herkes sıcak evinde ders çalışırken karda kışta tanımadığı rakipleri ile top oynar mücadele eder. Evet derslerinden geri kalır bu yüzden ama kimse demez ki o yaşlarda bu çocuğa ders çalış oğlum ilerde hayallerini çalarlar. 13 -14 -15 -16 derken lise biter. Spor lisesi, meslek lisesi. Her neyse anlatamazlar çocuğa YGS’nin ne kadar önemli olduğunu. Lise sonda dershaneye gider anlar YGS’nin önemini ama geç kalır alt yapı yok ki elinden geleni yapar ama aldığı puan mühendislik isteyenlerden çok düşüktür. Ama olsun hayallerim var derken #YÖK açıklama yapar 1 ay sonra yapılacak yetenek sınavlarına girebilmeniz için YGS’den 240000. sırada olmalısınız. Hayali bu meslek olan belki de 90 bin kişi hüsran olur. Budur hayal kırıklığı.

Yıllardır yapılan spor, kazanılan zaferler, şampiyonluklar, milli takım hepsi aslında bir oyunmuş. Bu gencecik adamlarsa sadece oyuncu ve birer piyon. Yine spordan anlamayan, hayatları boyunca eline top almayan, spor kültürü olmayan, hadi hiçbir şey olmadı beden eğitimi bari kazanayım en rahat iş, veririm topu oynarlar diyen bir kalabalık kazanacak bu mesleği.

Bu durum çok mu acı bir olay?

Bence hayır!

Acı bir olay falan değil...

Komik ama biz acıyı unuttuk ki!

Canımız yanmıyor bizim çünkü biz alıştık piyon olmaya, çirkin oyununuzun saftirik oyuncuları olmaya. Ama bu mesleğin âşıkları asla vazgeçmeyecek. Artık oyuncu ve piyon bizler değiliz. Bu meslek hak edenlerin hakkı ve hak eden herkes hak ettiğini alacak. Benim hayallerim benim hayatımdır ve hayatımı kimse elimden alamaz. Fedakârlık yapmayı kimse benden iyi bilemez. Sabretmeyi kimse benden iyi bilemez. Ve kazanmayı kimse benden iyi bilemez. Çünkü ben iyi bir oyuncuyum.

BİRGÜN MUTLAKA BEDEN EĞITIMI ÖĞRETMENI OLACAĞIM.

Ve o sene bu sene.

Tüm öğrencilerim adına

     İbrahim SERİN

Yazar : İbrahim Serin (ibrahimserin)
Konu : 7 [Konuları listele]
Hakkında : Spor Öğretmeni
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu