Nisan
21
2017
Spor
0
491

BESYO - Spor Bilimleri Fakültesi okumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar!

BESYO - Spor Bilimleri Fakültesi okumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar!

BESYO - Spor Bilimleri Fakültesi okumak isteyen öğrencilerin karar vermeden önce dikkat etmesi gereken bir takım konular vardır.

Arkadaşlar birçok kişi formasyonla ilgili soru soruyor ve sanırım bu sorulardan sıkıldım artık!..

2005 yılında her mezun öğrenci istediği takdirde formasyon alabiliyordu. 2005 yılından sonra nerdeyse her üniversite BESYO bölümünü açınca öğretmenlik mezunlarının yanında antrenörlük rekreasyon ve spor yöneticili bölümlerinin mezunlarıda eklenince bir anda açıkta kalan Beden Eğitimi Öğretmeni mezunu 15 binlere ulaştı. 2005 yılında formasyon eğitimi kaldırıldı. Öğretmenlik dışındaki diğer bölümler kendi uzmanlıklarına veya başka sektörlere yöneldiler.. 2014 yılına kadar formasyon, 2009 yılında Fen Edebiyat Fakülteleri mezunları ile beraber BESYO öğrencilerine de verildi ancak bir sonraki yıl tekrar kaldırıldı. 2014 yılında Milli eğitim bakanlığı bu yetkiyi özerk çalışan YÖK'e verdi. Yüksek Öğretim Kurumuda her üniversitenin kendi kararlarını vermesini istedi.. 2014 yılından itibaren Pedagojik formasyon verme, özerk olan ve iç işlerinde kimseye bağımlı olmayan üniversite rektörlüklerine verildi. Bunun sonucunda da bir formasyon ücreti en az 2000 tl olduğu düşünülürse her üniversite bu eğitimi açmak için birbirleriyle yarıştılar. Daha önceki senelerde not ortalamalarına bakıp en yüksek olanlara verilirken artık 4. sınıfta olanlara ve alttan dersi olmayan her öğrenciye başka hiç bir şeye bakılmaksızın bu hak verildi. Neredeyse her BESYO mezunu öğretmen olabilme hakkını elde etti. Ancak herkesin unuttuğu bir şey oluştu; KPSS. Bu sınav YGS sınavından 10 kat daha zor. Türkçe, Tarih, Coğrafya, Matematik, Genel Kültür, yakın tarih Anayasa ve Eğitim Bilimleri konuları mevcut. Bu sınavda öğrencilerin çözmesi gereken sorular olarak KPSS'de öğrencilerin karşısına çıktı. Öğretmenlik bölümü mezunları 4 yılda aldığı pedagojik dersleri formasyonla para karşılığı alan öğrencilerden çok daha avantajlı. Onlar bu eğitimi sadece 8 ay ile 14 ay arasında tamamladı ve çok iyi öğrenemeden ve anlamadan tamamladı ve bu Eğitim Bilimlerinden 120 sorudan sorumlulardır. Öğretmenlik bölümü mezunlarının canını sıkan düşük YGS puanı ile BESYO kazanan öğrenciler olmadı. Bir çok üniversite özel yetenek sınavı olmadan sadece YGS puanı ile öğrenci alımı yaptı. BESYO’yu 270 YGS ile öğretmenlik kazanan bir çok öğrencinin karşısına 370 - 390 YGS ile yönetim bölümüne yerleşen yarışacak durum oluştu. Bilakis yıllara göre veriler;

2014 yılında 1230 kişinin ataması yapıldı ve bu baraj 71 KPSS puanında kalmıştı.
2015 yılında 890 kişinin ataması yapıldı ve 890. olarak atanan öğrencinin KPSS puanı 80 puanla kapandı.

2016 yılında devlet polisi her kuruma sözünü geçirirken üniversite senatosuna sözünü geçiremez durumdaydı. Bunun sebebi ise YÖK kurumunun özerk olmasıydı.. Yaşanan FETÖ-PDY terör saldırıları ve yaşanan Olağanüstü hal (OHAL) uygulaması sırasında üniversitelerden 1000'in üzerinde profesör, doktor, öğretim görevlisi görevine son verildi.. Üniversiteler ciddi anlamda sorgulanmaya başladı. Hataları MEB tarafından vurgulanmaya başlandı. Milli Eğitim Bakan yardımcısının bugün; sadece formasyon ile üniversitelerin haksız kazanç yaptığı yönünde açıklamalarda bulundu ve devletin yönetiminde söz sahibi olan askeri okullara bir günde el koyup askeri liseleri kapatan Bakanlık YÖK'ünde fişini çekmeye hazırlandığının belirtileri oldu. Bundan 10 yıl öncesinde dediğim gibi öğrenciler Üniversitelerin bölüm tercihlerinde yapabilecekleri bölümleri seçmelidir. Kazanmak için üniversite kazanmak yerine okumak ve mesleğinde kendini geliştirmek için bölüm seçmelidir. Sen öğretmen olmak istiyorsan 1 yıl geç kazan ama Öğretmenlik kazan. Yok ama amacın Antrenörlük ise YGS puanın 400 de olsa Antrenörlük kazanmaya çalış. Yoksa ne için rahat eder nede başarılı olabilirsin. Kesinlikle şu konuda öğretmen dışı bölümlere katılıyorum. O zaman öğretmenlik bölümü mezunlarda antrenörlük yapmasın. Öğretmenlik bölümü mezunları belgelerini üniversite den almıyor. Öğretmenlik mezunlarına 2009 senesinden bu yana antrenörlük belgesi verilmiyor. Ama öğrenciler ve öğretmenler federasyonum açtığı kurslarla bu belgeleri alabiliyor. Ama bu belgeyi sadece öğretmenlik mezunları değil ilkokul mezunları bile alabiliyor. Peki bundan sonra ne olacak. Bence bu sene formasyon kalkmaz devam eder ancak 2 sene içinde formasyon tarihe karışır. ama bundan sonra tüm okullara antrenörlük istihdamı sağlanır her okula antrenör atanası yapılır. Mücadelemiz bu yönde olur. son bahsetmek istediğim konu su. Diyelim ki formasyon kalkmadı devam etti.  KPSS giriyorsun. Bitmiyor mülakata giriyorsun her şey yolunda gitti öğretmen oldu. Tekrar stajyerliğin kalkması için sınava giriyorsun ve hayırlı olsun öğretmensin.  FETÖ terör örgütünden açığa alınan 14 bin öğretmenden sonra PKK destekçisi olduğu düşünülen 12.000 öğretmen soruşturmasında başlayacak ve mülakatın temel sebebi de budur. Yani umarım budur.

 

Öğretmen olmak artik kolay değil. Sadece alınan formasyonla öğretmen olunmuyor.

 

Herkes için ve Vatan için hayırlısı olsun..

Yazar : İbrahim Serin (ibrahimserin)
Konu : 7 [Konuları listele]
Hakkında : Spor Öğretmeni
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu