Ocak
26
2017
Teknoloji
0
191

’Buzdolabından 10 milyarlık tasarruf sağlanabilir’

’Buzdolabından 10 milyarlık tasarruf sağlanabilir’

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Üyesi Fazıl Şenel, bir program kapsamında geldiği Bursa’da, Türkiye’nin enerji yoğunluğunun diğer batılı ülkelere, Avrupa veya ABD’ye göre yüksek olduğunu belirtti.

Türkiye’de aynı birim üretim için Avrupa’ya göre 2 kat, Japonya’ya göre de 4 kat daha fazla enerji harcandığını vurgulayan Şenel, bunun daha aşağılara çekilmesi için konutlarda ve sanayide elektrik kullanımında bilinçlendirmenin önemine dikkati çekti.

Buzdolabının harcadığı enerjiyi azaltabilirsiniz

Buzdolabında, fırınlarda, çamaşır ve bulaşık makinelerinde, lambalarda daha verimli olanlarını tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Şenel, şöyle devam etti:

"C sınıfındaki bir buzdolabı, ’A++’ bir dolapla değiştirilirse, aylık elektrik faturasına bu makineden yansıyan bedel 3’te 2 oranında azalıyor. Yani bir buzdolabı 30 liralık elektrik tüketiyorsa bu 10 liraya düşecek. Gerisi tüketicinin cebinde kalacak. Bunu diğer aletlerle de desteklersek yine verimli olanları alarak aylık faturayı en kötü yüzde 50 düşürme noktasında tasarruf sağlayabiliriz."

Kaynak: Teknolojievi.net

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu