Haziran
3
2017
Güncel
0
386

Çatılardan karbondioksit yakalanacak!

Çatılardan karbondioksit yakalanacak!

Kürsel ısınma probleminin arttığı günümüzde, sadece karbondioksit emisyonunu azaltmak yeterli olmuyor. Climeworks isimli şirket, karbondioksiti yakalayabilen bir sistem geliştirdi.

Yaklaşık 200 ülkenin küresel sıcaklıkların yükselmesini önlemek için sera gazı emisyonlarını azaltma sözü verdiği Paris Anlaşması, maalesef yeterli olmayacak gibi görünüyor. Sadece karbondioksit salınımını azaltmak yerine, havaya bırakılan karbondioksiti de çekmek gerekiyor.

Karbondioksiti saflaştırıyor

Climeworks şirketi tarafından Zürih yakınlarında yeni bir karbondioksit filtreleme tesisi açıldı. Direkt Hava Yakalama (DAC) tesisi, çatıda bulunan sistem ile karbondioksiti topluyor ve kimyasal olarak çökeltiyor. Her bir filtre tamamen dolduğunda, karbondioksiti izole etmek için yaklaşık 100°C'ye ısıtılıyor ve daha sonra saflaştırılıyor.

17-06/01/karbondioksit-filtresi-shiftdelete.jpg

Climeworks, işlem sonrası saflaştırılmış karbondioksitin sebze yetiştirmede, yakıt üretiminde, içeceklerde ve çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılabileceğini belirtiyor.

Üç yıllık pilot proje olarak çalışacak sistem, her yıl 900 ton karbodioksit yakalayabilir. Şirketin hedefinde ise 2025 yılına kadar küresel karbodioksit salınımının yüzde 1’ini filtrelemek var.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu