Nisan
5
2017
Bilim
0
224

Dünya, dinozor çağını tekrar yaşayabilir!

Dünya, dinozor çağını tekrar yaşayabilir!

Dünya, eğer karbondioksit'i kontrol altına almazsa dinazor çağını tekrar yaşayabilir.

Dünya, 200 milyon sene önce Trias Dönemi'nde ilk dinozorların ortaya çıkmaya başladığı çok farklı bir yerdi. İklim, sıcak ve kurak, atmosferik karbondioksit seviyeleri yaklaşık 2.000 ppm'di. Şu anki karbondioksit seviyemiz ise 405 ppm'den çok daha yüksek.

Ancak yeni bir araştırma, emisyonların kontrol edilmediği takdirde önümüzdeki birkaç yüzseneda bu CO2 seviyelerine geri dönme yolunda ilerleyebileceğimizi ve Dünya'daki yüzey sıcaklıklarının yeni boyutlara ulaşabileceğini gösteriyor.

İklim değişikliği kuşkuları genellikle atmosferin sera gazı konsantrasyonlarının her zaman dalgalandığını iddia ediyor. Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, son 420 milyon seneda CO2 konsantrasyonlarının bir resmini oluşturdu. Kayıt, 1.200'den fazla fosilleşmiş bitki ve kabuk biçimi verilerinden ve toprak ve okyanusların karbon izotop konsantrasyonundan derlendi.

Araştırmacılar, bu Ginkgo yaprağı gibi bitki fosillerini, eski CO2 konsantrasyonlarını belirlemek ve 420 milyon senelık bir döneme ait bir rekoru göstermek için kullandı.

1491381668_p01l7fm1.jpg

Araştırmacılar; gezegenin atmosferik geçmişinin doğal CO2 salınımlarını izleyebildiler ve endüstriyel çağın başlangıcından bu yana ani yükselişini bulabildiler. Ancak sera gazları Dünya'nın iklimini yaratmada tek başına çalışmıyor.

Araştırmanın ortak yazarı Dan Lunt, "Güneş gibi senedızlarda nükleer reaksiyonlardan dolayı daha parlak hale geliyor. Bu, karbondioksit konsantrasyonlarının yüz milyonlarca sene önce olmasına rağmen, CO2'nin ve güneş ışığının net ısınmaya neden olduğu etkisi daha azdı. Yeni CO2 derlememiz ortalama olarak milyonda 3-4 ppm kadar zamanla yavaş yavaş azaldı. Bu çok fazla bir değer gibi görünmüyor, ancak güneş ışığının zamanla parlayan etkisini ortadan kaldırmak için yeterlidir, bu nedenle uzun vadede her ikisinin net etkisinin ortalama olarak hemen hemen değişmediği görülüyor." diyor

Araştırmacılar, verilerin ileriye dönük olarak projelendirilmesi halinde insanlığın mevcut tüm fosil yakıtları yakması durumunda atmosferik CO2 konsantrasyonlarının 2250 yılına kadar 2,000 ppm'yi geçebileceğini öngörüyor. Bu, bizi dinozorların ilk günlerinden beri görülmeyen seviyelere götürebilir

Foster; "200 milyon sene önce zorlayan net iklim, bu kadar yüksek bir CO2 geleceğinde yaşayacağımızdan daha düşüktü. Ancak sonuçta ortaya çıkan iklim değişikliği, Dünya'nın milyonlarca senedır gördüğü her şeyden daha hızlı olmayacak." diyor.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu