Haziran
5
2017
Teknoloji
0
3,661

Dünyanın en hızlı asansörü!

Dünyanın en hızlı asansörü!

Kat sayısının fazla olduğu gökdelenlerde asansörlerin olağandan daha hızlı çalışması gerekiyor. Hiatichi firması, Çin’de bir gökdelen için dünyanın en hızlı asansörünü geliştirdi.

Gökdelen tasarımları büyümeye devam ettikçe alttan üste çıkmak sorun haline geliyor. Hiatichi isimli şirket, bu soruna çözüm oluşturmak amacıyla 76 km/s hızla hareket eden, ultra hızlı  geliştirdi.

76 km/s hıza sahip!

Bu yeni ultra hızlı asansörün iki örneği Çin'de Guangzhou şehrinde, Guangzhou CTF Finans Merkezi'nde hizmete başlayacak. Finans merkezinde şu anda hizmette olan 72 km/s hızla yüksek hızla 440 metre mesafedeki 95 katı 43 saniyede çıkabiliyor. Ancak, daha hızlı performans alabilmek için 76 km/s asansörlerin hizmete başlaması kararlaştırıldı.

17-06/04/en-hizli-asansor-shiftdelete.jpg

Hitachi, kalıcı mıknatıslı senkron motor, daha güçlü ana ipler ve süper hızlı asansörün taleplerini karşılayacak kompakt bir kontrol ünitesi kullanarak bu üst hıza ulaşabildi. Ayrıca, yüksek hızlı asansörü durdurabilmek için yüksek ısı direncine sahip frenler kullanıldı. Hava basıncı ayarlama Teknolojisi ile asansörü kullanan kişilerin basınç değişiminden etkilenmemeleri sağlandı.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu