Haziran
28
2017
İnternet
0
3,472

Google'a tarihi rekor ceza!

Google'a tarihi rekor ceza!

AB, Google'a tarihi bir para cezası verdi. Peki, Google, ne ile suçlandığı için bu cezaya çarptırıldı? İşte detaylar.

Avrupa Birliği, internette saklılık ve kullanıcıların şahsi bilgilerini ön tasarıda tuttuğu için sık sık dev firmalara cezalar yağdırıyor. AB'nin hedefinde Facebook'tan sonra şimdi de Google var. AB, son kararı ile Google'a tarihi bir ceza kestiğini izah etti. Peki, Google neden ceza aldı?

Avrupa Komisyonu, rekabet kaidelerini ihlal ettiği için Google'a tam tamına 2.4 Milyar avro para cezası kestiğini duyurdu. Alışdataş hizmetinde illegal avantaj sağlayarak, pazardaki ürünleri kendi lehine göre listeyen Google, bu ceza ile büyük bir yara alacağa benziyor.

Rekabet siyasetinden mesul Margrethe Vestager; "Google'ın hayatımızın vazgeçilmez parçası olduğunu ancak firmanın kendi çıkarlarını ön tasarıda tutarak, alışdataş bölümünde kendi hizmetlerine öncelik tanıdı. Bu da rekabet kaidelerine ters düşüyor." şeklinde konuştu.

1498631654_google.jpg

Şayet Google, bu siyasetini 90 gün içerisinde değiştirmez ve kendi ürünlerini ön tasarıya çıkarmaktan vazgeçmeze, günlük cirosunun %5'ine kadar ek ceza da kesilecek. Ancak Google, yaptığı son izah ile bu kararından vazgeçmeyeceğini belli etti.

Google, Avrupa Komisyonu'nun almış olduğu bu kararı yanlış bulduğunu ve temyiz yoluna giteceklerini belirtti. Bakalım Google'ın haksız rekabet konusundaki tutumu önümüzdeki günlerde nasıl şekillenecek?

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu