Haziran
22
2017
Güncel
0
475

Google'de Oskar Fischinger Doodle oldu!

Google'de Oskar Fischinger Doodle oldu!

Oskar Fischinger Google anasayfasında Doodle oldu. Google, Oskar Fischinger'i neden Doodle yaptı.

Bilindiği gibi dev arama motoru Google, anasayfasında kimi özel günlerde ehemmiyetli kişilere veya o günün ehemmiyetine ait Doodle’lara yer datayor. Google yeniden bugün bir Doodle ile anasayfasını süsledi.

Oskar Fischinger için hazırlanan bu seferki Doodle oldukça enteresan. Medya olarak ilave eden Doodle ile görsel müzik yapabiliyorsunuz. Peki Oskar Fischinger kimdir ve görsel müzik nedir?

1498111920_doodle-oskar.jpg

OSKAR FİSCHİNGER KİMDİR?

Doğum tarihi: 22 Haziran 1900, Gelnhausen, Almanya
Ölüm tarihi ve yeri: 31 Ocak 1967, Los Angeles, Kaliforniya, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
Eş: Elfriede Fischinger ( 1932–1967)
Kitaplar: Oskar Fischinger 1900-1967: Experiments in Cinematic Abstraction, Optische Poesie: Oskar Fischinger, Leben und Werk
Kardeşleri: Hans Fischinger

İlk önce Fischinger'in görsel müzik üzerine bir kolej sınıfındaki yapıtını keşfettim. Çoğu, 1920'ler ve 30'lu senelerde yapılmış olan filmleri bana korku ve şaşkınlık yarattı: Bilgisayar olmadan böyle büyü yapabilme nasıldı?

Tasarım dünyasında, Fischinger, bilhassa hareketli grafik ve animasyon alanlarında yükselen bir figür. En iyi karmaşık senkronize soyut görselleri, müzik eşliğinde birleştirmeyi, her kareyi dikkatle çizilmiş veyahut elle resim çekme yeteneği ile tanınır. Hareket ve renk ustası olan Fischinger, animasyonlarını tasarılarken ve el işi yaparak aylarca, bazen yıllarca harcadı.

Filmleri daha çok bilinen olmasına karşın, Fischinger bu arada çok sayıda ressamdı ve filmlerinin dramatik hareket ve duygularını tek bir çerçeveyle çeken çok sayıda yapıt yarattı. Ananesel medyadan hoşnut olmayan Lumigraph, hareket halindeki bir çeşit optik resim vebugünkü etkileşimli medya ve çoklu dokunmatik oyunların habercisi olan el hareketleriyle fantastik kromatik görüntüler üretmek için bir mekanizma buluş etti.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu