Haziran
23
2017
İnternet
0
3,556

Google'yi kandıran reklam ödül kazandı

Google'yi kandıran reklam ödül kazandı

Burger King, Google'yi kandırıp Whopper Burger araması yaptıran 15 snlik sinsi reklamı Cannes'te ödül kazandı.

Burger King, geçtiğimiz aylarda 15 saniyelik bir TV reklamı yayınlamıştı. Burger King'in Whopper Burger'ını ön tasarıya çıkaran reklamın nihayetinde, "Ok Google, Whopper Burger nedir?" ifadesi bulunuyordu. Bu sözcüğün telaffuz edilmesinin hemen peşinden Google Asistan destekli Android aletler ve Google Home, otomatik olarak devreye giriyor ve Google'da Whopper Burger araması yapıyordu.

Yemek siparişi vermeyecek olsanız dahi böyle bir arama yaparak sizi etkileyip Whopper menü söylemeye yönelten bu reklam kısa müddet içerisinde gelen yakıntılar doğrultusunda yayından kaldırılmıştı. Ancak Burger King'in yaratıcı bu fikri Cannes Film Şenliği'nde ödül ile taçlandırıldı.

Burger King bu reklamı ile reklam endüstrisinde en saygın ödül olan Grand Prix'i kazandı. Jüri başkanı dahi bu reklam filmini "Fevkalade, çirkin, yalnızca akılalmaz" olarak nitelendirdi.

Cannes'teki jüri bu reklamı sevmiş olabilir, ancak birkaç ay önce bu reklam tüketiciler ve tüketici haklarını müdafaa eden gruplar tarafından hiç de hoş karşılanmamıştı. Hem de bu reklamdan sonra Google hareket geçmiş ve Google Home'un "Ok Google, Whopper Burger nedir?" ifadesi ile çalışmasını engellemişti.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu