Aralık
9
2016
Teknoloji
0
221

Havaalanlarında insansız kule!

Havaalanlarında insansız kule!

İnsanlardan ziyade teknoloji odaklı insansız hava trafik kontrol kulelerini kullanan havaalanlarının sayısı gün geçtikçe artıyor.

Uzaktan kontrol sistemi Viriginia’daki Leesburg Havaalanında henüz yeni açıldı.

İsveç’in Ornskoldsvik havaalanı ise Nisan ayından beri Viriginia’daki sensör ve kameralı uzaktan kontrol sisteminin aynısını kullanıyor.

Birleşik Krallığın Ulusal Hava Trafik Servisi(Nats)’ne göre; teknoloji hava trafik hizmetlerinde bir devrim yaratabilir.

İsveçli savunma şirketi SAAB tarafından tasarlanan uzaktan kontrol sisteminde, her türlü hava koşulunda uçakları tespit edebilen yüksek çözünürlülüklü 14 kamera ve sensörler bulunuyor.

SAAB şirketi sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada teknolojinin hava trafik kontrolüne büyük fayda sağlayacağını belirtti. Çünkü küçük havaalanları ortak uzaktan kontrol sistemlerini kullanacaklar ve bu doğrultuda masraflar da düşecek. Şirket sözcüsü teknolojinin, insanların yapabildiğinden daha iyisini yapabileceğini de belirtti.

Kameralar ve sensörler her türlü hava koşulunda uçakları havada tespit edebilirler, bu sistemler insan gözünden daha iyidirler.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu