Ocak
26
2017
Teknoloji
0
198

Hızla yayılınca uzmanlar uyardı!

Hızla yayılınca uzmanlar uyardı!

Kullanıcıların başkalarının hesaplarından kopyala-yapıştır yaparak, yayılmasına neden olduğu, "Yarın teslim tarihi" başlıklı hazır metinlerin  toplumda korku ve endişenin artması için oluşturulduğunu ifade eden uzmanlar, bu tür algı oyunlarının teröre karşı toplumsal bilincin yerleştiği vatandaşların  dikkati ve duyarlılığı sayesinde başarısız olacağını belirtti.

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalıplaşmış metinlerin Türkiye’de çeşitli dönemlerde sıklıkla  görüldüğünü söyledi. Ergün, sosyal medyadaki kalıplaşmış mesajlara toplumun  verdiği tepkilere yönelik yaptıkları araştırmalarda, Almanya, İngiltere, Hollanda  ve ABD gibi ülkelerde, Türkiye’ye karşılık gelecek bir durumla asla  karşılaşmadıklarını aktardı.

Bu tür mesajların sadece Türkiye’de ilgi görmesinin çeşitli sosyal  sebepleri olduğuna dikkati çeken Ergün, "Öncelikle sosyal medyada kişilerin  yaptığı paylaşımlar son dönemde çokça gündeme gelmeye başladı. Malum terör  eylemleri sonrasında birtakım kimseler, terör yandaşlığı veya toplumu  ayrıştırmaya yönelik yaptıkları paylaşımlardan dolayı doğru ve haklı bir biçimde  soruşturmalara tabi tutuldular. Bununla alakalı yargılanıyorlar. Hal böyleyken  toplum açısından genel bir tedirginlik hali var. Acaba ’Sosyal medyada  paylaşımlarından dolayı veya ’Ben paylaşmışım.’ şeklinde gözüken iletilerden  dolayı ceza alabilir miyim, herhangi bir takibe uğrar mıyım?’ endişesi var." diye  konuştu.

Ergün, kişilerin, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlardan hukuk  karşısında sorumlu olduğunun altını çizdi. Sosyal medyada da hayatın diğer alanlarında olduğu gibi hukuk  kurallarının uygulandığını vurgulayan Ergün, kişinin kendisinin veya üçüncü  kişilerin oluşturduğu iletileri paylaşırken çok dikkatli olması gerektiğini  kaydetti.

"Herkes yaptığı işlerle sorumlu olur"

Suç içerikli paylaşımlardan herkesin sorumlu olduğunu dile getiren  Ergün, şunları kaydetti: "Kişiler hukuka aykırı paylaşım yapmazlarsa adli takibe uğramaları  mümkün değil. Çünkü herkes yaptığı işlerle sorumlu olur. Dolayısıyla birkaç  gündür yine gündeme gelen ve neredeyse bizim ’saçmalık’ olarak nitelendirdiğimiz  paylaşımların herhangi bir hukuki değeri, geçerliliği, muhtevası yoktur. İçindeki  birtakım mevzuatların, hükümlerin tamamı yalandır. Gerçeklerle uzaktan yakından  alakası yoktur. Bu gibi paylaşımlar ancak toplum içinde korku ve infial yaratmaya  çalışan kimselere hizmet eder. Bunun dışında hiçbir anlamı yoktur. Ama biz tabii  ki bu saçmalığın ötesinde yaptığımız her türlü paylaşıma ’hukuka uygun mu?’ diye  bakmak durumundayız. Aksi halde yargı önüne çıkmaktan kurtuluşumuz mümkün olmaz.  Mevcut durum itibarıyla söz konusu paylaşım, bu daha önce de tekrarı yaşanmıştı,  ne yazık ki Türkiye ortamında bunu sıklıkla tekrar edilmiş olsa da yoğun bir  şekilde yeniden yaşanıyor. ’Yarın teslim tarihi” ile ’Resmileşti dikkat’  şeklindeki iletilerin herhangi bir hukuki değeri ve geçerliliği yoktur."

Ergün, hiç kimsenin bu tür metinlere kanarak hareket etmemesi  gerektiğini söyledi. Sosyal medyadaki kalıplaşmış ifadelerin hızla  paylaşılmasının sosyolojik bazı sebepleri olduğunu ifade eden Ergün,  vatandaşlarda bilgi eksikliği olduğunu belirtti.

Kaynak: Teknolojievi.net

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu