Haziran
5
2017
Bilim
0
292

IBM 5 nm’lik çip geliştiriyor!

IBM 5 nm’lik çip geliştiriyor!

Gelişen teknoloji ile çiplerin boyutu küçülürken performans ve verimliliği artıyor. IBM yüksek performanslı cihazların üretilebilmesi için 5 nm boyutunda çip geliştiriyor.

Şu anda piyasada bulunan en küçük ve en gelişmiş çipler genellikle 10 nm uzunluğunda. Ancak  FinFet mimarisini kullanarak bunu yarı yarıya azaltarak 5 nm’ye indirecek.

30 milyar transistör!

Kullandığımız elektronik cihazlar (telefon, bilgisayar, tablet…) aslında birer  transistör yığınından oluşuyor. IBM, çiplerin boyutunu 5 nm’ye indirerek, 30 milyar transistör sıkıştıracak bir proje üzerinde çalışıyor. Mevcut 10 nm çipler ile karşılaştırıldığında 5 nm’lik çipler cihaz performansını yüzde 40 oranında yükseltebilir ve yüzde oranında 75 güç tasarrufu sağlayabilir. Böylelikle daha küçük ve daha verimli cihazlar üretilebilir.

17-06/05/ibm-cip-teknolojisi-shiftdelete.jpg

Tesadüf değil!

İlk kez 1970’lerde ortaya atılan Moore Yasası’na göre tek bir yongadaki transistör sayısı her iki yılda bir iki katına çıkacaktır. Bu eğilim o yıllardan günümüze halen geçerliliğini koruyor. Bu nedenle IBM’in yeni projesinin ticari ölçekte kullanımının yakın zamanda gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu