Ocak
28
2017
Teknoloji
0
248

Kayıp kıta Atlantis Antarktika’da olabilir mi?

Kayıp kıta Atlantis Antarktika’da olabilir mi?

İnsanlar yüzlerce yıl boyunca Atlantis’i aradı. Komplo teorisyenleri kayıp medeniyetin buzullar altında olduğunu ileri sürüyor.

Filozof Platon, Kritias ve Timaios diyaloglarında Atlantis’ten bahsetti. İnsanlar yüzlerce yıl boyunca Atlantis’i aradı, ancak kayıp medeniyet hakkında herhangi bir şey bulamadı. Komplo teorisyenlerinin iddialarına göre Atlantis, Antarktika’nın buzulları altında olabilir. En azından bazı kişiler, Profesör Charles A. Hapgood’un teorisinden yola çıkarak Antarktika’da eski bir medeniyete ait kalıntılar olabileceğini yeniden gündeme getirdi.

Amerikan tarihi uzmanı olan Hapgood, 1950’li yıllarda Güney Kutbu’nun binlerce yıl önce eski ve gizemli bir medeniyete ev sahipliği yapmış olabileceğini söylemiş ve litosferin yer değiştirmesinden yola çıkmıştı. Bu teoriye göre Dünya’nın her yerinde 20 bin ile 30 bin yılda bir kabukta bir takım değişimler oluyor. Hapgood, 11.600 yıl önce Antarktika’nın büyük bölümünün buzsuz olduğunu belirtmişti. Profesör çalışmalarında ayrıca Piri Reis’in dünya haritasında Antarktika’nın kuzey kıyılarını göstermesinden yararlandı.

ABD Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Albay Harold Z Ohlmeyer, Hapgood’un teorisiyle alakalı yazdıkları dikkat çekici. Ohlmeyer’ın günlüğüne yazdıkları şu şekilde:

"Haritanın altında gösterilen coğrafi detay, 1949’da gerçekleşen İsveç-İngiliz Antartika keşif gezisinde buz katmanında yapılan sismik profilin sonuçlarıyla daha dikkat çekici bir hale geldi. Bu kıyı şeridinin buzla kaplanmadan önce haritasının çizildiğini gösteriyor. Bu bölgedeki buz örtüsü neredeyse bir mil kalınlığında!"

Graham Hancock da 1995 yılında yayınladığı makalede kabuğun yer değiştirmesi teorisini öne sürerek çok çok eski bir uygarlığın yok olduğunu iddia etmişti. Hancock, sözde eski medeniyetin torunlarının da Aztek, Maya ve Mısır gibi medeniyetleri kurduklarını vurgulamıştı. Gerçi başka bir araştırma konusuna göreyse eski medeniyetin torunlarının Sümerler olduğu öne sürülüyor.

Sonuç olarak bu iddialar büyüleyici olsa da, bilim insanları Charles A. Hapgood’un teorisinin yanlış olduğunu söylüyor.

Kaynak:teknokulis

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu