Aralık
9
2016
Bilim
0
229

Mars’ta su bulundu!

Mars’ta su bulundu!

Sonunda beklenen oldu. Mars’ın yüzeyinde, yılın belli aylarında akan su bulundu. Bu, Mars’ta yaşamın varolduğu veya bundan sonra idame ettirilebileceğinin en önemli kanıtı olarak kabul ediliyor.

NASA, Mars gezegeniyle ilgili çok önemli olan bir buluşu, bugün kamuoyuna açıkladı. Uzun süredir araştırma inceleme çalışmalarının devam ettiği kızıl gezegende, yılın belli aylarındaki sıcaklık değişimine bağlı olarak akan su olduğu tespit edildi. NASA, suyun sıvı halindeki varlığına dair bu defa kesin kanıtlara ulaşıldığını açıkladı.

Kızıl gezegenin yüzeyinde donmuş halde su olduğu daha önce de bilinen bir gerçekti. Fakat yaşamın idame ettirilebilmesi için gerekli olan sıvı haldeki suyun varlığı ilk kez resmi olarak açıklanmış oldu.

NASA’ya ait resmi Twitter hesabından dün yapılan açıklamada, bugün Mars gezegeniyle ilgili çok önemli bir buluşun dünya ile paylaşılacağı duyurulmuştu. Bugün NASA tarafından yapılan açıklamada, ”Mars yüzeyinde sıvı haldeki suyun varlığı kesin bulgularla kanıtlanmış oldu” ifadeleri kullanıldı.

Mars yüzeyinde suyun bulunması, dünya dışı yaşamların o kadar da uzakta olmayacağı, belki de güneş sisteminde bulunduğu düşüncesini oluşturdu. Gezegende sıvı haldeki suyun varlığı, şu anda bile farklı birçok yaşam normunu destekliyor olabilir. Gelecekte Mars yüzeyinde yaşamın dünyalılar için bile mümkün olduğu konuşuluyor.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu