Ocak
26
2017
Yazılım
0
382

Mars’ta yaşayabilen canlı!

Mars’ta yaşayabilen canlı!

Bilim adamları, Mars’ın zorlu koşullarında mikropların yaşayabildiğini kanıtladı. Metanojen adı verilen bir grup mikroorganizma Mars’ın koşullarına göre düzenlenmiş bir laboratuvarda hayatta kaldı. Arkansas Üniversitesi astrobiyologları tarafından yapılan deneyde, uzaylıların olduğu kanıtlanamadı ama gözle görülemeyen bazı canlıların var olabileceği anlaşıldı.

 Mars’da Curiosity, metan gazı bulmuştu. Dünyadaki metanın büyük bir kısmı canlı organizmalar tarafından üretiliyor. Bunun üzerine harekete geçen bilim insanları aynı durumun Mars’ta da mümkün olma ihtimalini düşündü. Yapılan deneyler Dünya’da metan oluşturan mikroorganizmalarının Mars’ta da hayatta kalabileceğini gösterdi. Dünya üzerindeki metanojenler hayatta kalabilmek için oksijene ya da fotosenteze ihtiyaç duymuyorlar. 1485175862_mars12.jpg

Daha önce de Florida Üniversitesi’nden bilim adamları Rusya’dan topladıkları bakterileri Mars’ın basınç miktarına uygun biçimde tutmuş ve Carnobacterium’un hayatta kaldığını tespit etmişti. Ancak deneyde kullanılan 10 bin bakteriden sadece 6 tanesi büyümeyi başarabildi.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu