Haziran
24
2017
Yazılım
0
650

Microsoft'un yapay zekası Ms. Pac-Man'de rekor kırdı!

Microsoft'un yapay zekası Ms. Pac-Man'de rekor kırdı!

Microsoft'un geliştirmiş olduğu yapay zeka, Ms. Pac-Man oyununda dünya rekoru kırmayı başardı.

Google'ın yapay zekası dünyanın en karmaşık tahta oyunlarından birini öğrenerek dünyanın en iyi Go oyuncusu alt etmişti. Bu tip oyunlar ile video oyunlarının yapısı ile gerçek dünyadaki karmaşıklığın aynı olduğu ispat etti. Bu olaydan sonra geliştiriciler de yapay zeka tecrübelerini video oyunları üzerine test etmeye başladı.

2015 seneninde Google'ın DeepMind ekibi, 49 değişik Atari 2600 oyun oynamak için bir sinir ağı eğitti. Bir hayli vaziyette sistem kendisine profesyonel bir oyun testi düzeyinde oynamayı öğretti ancak diğerlerinden daha zor olan bir takım oyunlar vardı. Ms. Pac-Man bu oyunlardan biriydi.

Bir yapay zeka tecrübesi de Microsoft cephesinden geldi. Microsoft'daki araştırma ekibi kültleşmiş oyun olan Ms. Pac-Man'de geliştirmiş oldukları yapay zeka ile rekor kırmayı muvaffak oldu.

2017 seneyin başında Microsoft tarafından edinilen derin öğrenme sistemi Maluuba, yapay zekaya karmaşık görevler vermesi için destek öğrenmeyi kullanıyor.

Güçlendirme öğrenimi; bir sistemin ferdi eylemlere datalen reaksiyonları pozitif veya negatif olarak değerlendirdiği ve tecrübe yanılma yoluyla sistemin eylemlerine datalen olumlu yanıtların hacmini maksimize etmeyi amaçladığı bir makine öğrenme tekniğidir.

Bu yol, bir sistemin iyi davranışlardan daha fazla örnek aldığı için bir faaliyette daha iyi olma emeliyle iyi ve kötü cevap örnekleri verdiği vaziyetlerde, denetlenen öğrenme olarak adlandırılan daha yaygın olarak kullanılan makine öğrenme metodunu karşılaştırır.

Maluuba ekibi, oyunun rezil bir derece derecesi hasebiyle odağı Ms. Pac-Man'in Atari 2600 sürümüne çevirdi. Ms. Pac-Man'in, karmaşık makine öğrenme algoritmalarının test edilmesi için mükemmel bir hedef olduğu ortaya çıktı.

Maluuba, "Hibrit Ödül Mimarisi" olarak adlandırdığı yeni bir sitem geliştirdi. Bu sistem ile, büyük bir işletme hiyerarşisinin benzetmesini kullanarak, "üst düzey bir yönetici" olarak tanımlanan ve Ms. Pac-Man'in nereye taşınacağıyla alakalı son kararını vermeden önce alt birimlerden gelen tüm teklifleri değerlendiren üst bir aracı oluşturdu.

Bu sistemler kullanılarak yapay zeka Ms. Pac-Man oyununda bu vakte kadar yapılması olanaksız olarak görünen 999.990 puanı yapmayı muvaffak oldu.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu