Aralık
9
2016
Teknoloji
0
284

Online alışverişte sanal gerçeklik devrimi: Trillenium

Online alışverişte sanal gerçeklik devrimi: Trillenium

Trillenium projesinin 43 yaşındaki mimarı, bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden yapılagelen online alışverişlerde kolaylık sağlayacak devrim niteliğinde bir projeye imza attı.

Bu yeni sanal gerçeklik uygulaması ile birlikte müşteriler, değişik markalar için oluşturulmuş olan sanal mağazalarda dolaşarak, ilgi duydukları ürünleri değişik açılardan görselleyip inceleme imkanına sahip olabilecekler. Günümüzde sadece web siteleri üzerinde arama butonu kullanılarak yapılabilen ve ‘görsel içerik olduğu taktirde’ kısmi olarak incelenebilen ürünler, bu yeni sanal gerçeklik projesi sayesinde, tıpkı gerçek hayatta bir alışveriş mağazasını dolaşır gibi müşterilerin gözlerinin önünde beliriverecek.

Sanal gerçeklik teknolojisini kullanan Kantar Retail Virtual Reality’nin ticari sözcülerinden Dave Evans, önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması beklenen bu yeni alışveriş projesi hakkında şu sözleri dile getirdi:

”Günümüzde kullanılagelen dot.com uygulamaları oldukça verimsiz. Bu uygulamalar geliştirilebilirse, müşteriler daha uzun zaman geçirmek isteyebilecekler ve ilgi duydukları ürünleri daha uzun inceleyebilme şansına sahip olabilecekler. Çünkü bu yeni proje ile bakmak istediğiniz ürünlere daha yakından bakabiliyorsunuz.”

Trillenium önümüzdeki yıl yayın izni çıkması beklenen sanal gerçeklik başlıkları ile Facebook’s Occulus Rift ve Google’s Cardboard gibi tüketici alanlarına giriş yapmayı hedefliyor. Ayrıca 2020’ye kadarki süreçte yüzde 64’lük bir dalgalanma ile 71.2 milyar pound düzeyine ulaşması beklenen İngiliz online perakende satışlardaki artışın, günümüz markalarının tamamına yakının ilgisini çekeceğine ve sanal gerçeklik uygulamasına geçmekte tereddüt etmeyeceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

Hırvatistan’da büyük bir bilgisayar satış zincirini elinde bulunduran Prpic, bu teknolojinin piyasalara giriş yapabilmesi için henüz erken olsa da, ‘ayak üstünde alışveriş’ döneminin sonunun da çok uzak olmadığını iddia ediyor. Bu teknolojiye en çok ilgi göstereceğine inanılan kesmin ise kadınlar olduğunu şu sözleriyle anlatıyor:

”Kadınlar keşfetmeyi sever. Ve bir kadın için alışveriş demek, daha önce kimsenin görmemiş olduğunu raflarda farkedip keşfetmek demektir”

(Reuters)

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu