Haziran
29
2017
Mobil
0
363

Pilsiz çalışan ilk cep telefonu

Pilsiz çalışan ilk cep telefonu

Pilsiz çalışan cep telefonu icat edildi. İşte o telefon!

3 Nisan 1973 tarihinde tanıtılan ilk cep telefonundan bu yana tüm telefonların bir ortak yanı vardı. O da bataryası. Motorola marka ilk cep telefonu takriben 3 kilo ağırlığındaydı ve 10 saatte tam şarj olan telefonun yaklaşık konuşma müddeti yalnızca 30 dakikaydı.

Hızlı şarj teknolojileri ile artık, iki saatten daha kısa bir müddette akıllı telefonlarımız şar olabiliyor ve bir hayli telefon tek şarjla iki gün kullanılabiliyor. Yeniden de, bir telefonun pil bulundurması ve düzenli aralıklarla şarj edilmesi on yıllar önce olduğu gibi insanlara zor gelebiliyor. Yeniden de bu paradigmadan kaçmak için gayret sarf edilmektedir ve pil olmadan arama yapabilen yeni bir cep telefonu buluşu buna teşvik edici bir işarettir.

Seattle'daki Vamsi Talla'nın başında bulunduğu University of Washington'daki bir araştırma ekibi, ortam enerjisini toplayarak arayabilecekleri bir prototip oluşturmayı muvaffak oldu. Üniversitenin bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği araştırma görevlisi yıllardır bu konuda hayal kuruyor ve ekip, netlikle cep telefonlarını hedef alıyor. Zira yanımızda olmadan netlikle haneden çıkmadığımız en yaygın araç. Araştırma laboratuvarı başkanı Joshua Smith, " Bir cep telefonu var olan en faydalı nesnelerden biri. Şimdi pilinizin tükendiğini hayal edin ve hala metin gönderebilir ve çağrı yapabilirsiniz." diye konuştu.

1498734245_newcellphone.jpg

Pilsiz prototip oluştururken ekip, en az miktarda enerjiyi kullanmak için dahili malzemeyi yine çizmek zorunda kaldı ve güç tasarrufu için analog ses aktarımı kullandı.

Halihazırda prototipin sadece çevirme düğmeleri ve bir LED ışığı var, ancak bir sonraki baskısı e-mürekkep ekranıyla hazırlanıyor ve daha iyi bir çağrı kalitesi sunacak. Neticede, Martin Cooper'ın kendisi uzun vakitten beri uzaktan şarj olan radyonun mobil aletlerde bir sonraki büyük şey olabileceğini bildiren ilk kişiydi ve haklı çıkmış gibi görünüyor.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu