Mart
27
2017
Donanım
0
483

Qualcomm, Samsung'un Exynos işlemcilerini satmasını engelledi


Qualcomm, Samsung'un Exynos işlemcilerini satmasını nasıl engelledi? Samsung neden diğer üreticilere işlemci veremiyor?

Samsung, çok sağlam işlemciler ürettiğini kanıtlamıştır. Şirketin kendi Exynos çipleri her zaman en iyileriyle aynı seviyede ve Qualcomm'un Snapdragon'la yarışan tutarlı sonuçlar sunuyor. Eğer Samsung'un çiplerini neden diğer akıllı telefon üreticilerine satmadığını merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. 

Bu konuda uzun süredir en popüler görüş, Samsung'un çip yapım teknolojisini korumaya çalıştığı yönündeydi ancak, Güney Kore'den gelen yeni bir raporda aksini iddia edildi. Söz konusu rapora göre Qualcomm, Samsung'un Exynos işlemcilerini diğer üreticilere satmasını engelledi.

Raporda, Qualcomm'un Samsung'un işlemcisini üçüncü parti üreticilere yaklaşık 25 yıl boyunca satmasını önlemek için bir "standart temel patent" lisansı anlaşması yaptığı iddia ediliyor. Haksız uygulama, Adalet Ticaret Komisyonu'nun Qualcomm'un piyasada gücünü kötüye kullanma konusundaki kararında ortaya çıktı. 

Adalet Ticareti Komisyonu tarafından verilen kararla "Samsung Electronics, Qualcomm ile yaptığı lisans anlaşması nedeniyle modem çipsetlerini diğer akıllı telefon üreticilerine satmaktan engellendi" denildi.

Bu yeni rapor, bulmacanın yalnızca küçük bir parçası. Adil Ticaret Komisyonu, çip imalatçısının Güney Kore'de haksız yere pazar pozisyonu kullandığı sonucuna vardığında, Qualcomm'a 873 milyon dolar ceza verdi. 

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu