Mayıs
31
2017
Bilim
0
316

Şekil değiştirebilen makarna üretildi!

Şekil değiştirebilen makarna üretildi!

Bilim adamları, daha az alanda daha çok gıda depolayabilmek için şekil değiştirebilen makarnalar geliştiriyor. Star Wars’tan esinlenilen çalışmadan jelatin selüloz kullanıldı.

MIT ve Syracuse Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, gıda nakliye masraflarının ve gerekli depolama alanlarının nasıl azaltılabileceği üzerine çalışıyor. Az miktarda alanda, çok fazla yiyeceği depolaması gereken astronotlar için oldukça önemli olan bu soruna, şekil değiştirebilen makarnalar ile çözüm aranıyor.

Az alanda, daha çok depolama

Standart makarnaların paketlenmesinde, paketin yüzde 67’si hava ile dolarak ekstra depolama alanı kaplıyor. Bilim adamları “az alanda, daha çok depolama” amacıyla yürüttükleri projede jelatin-selüloz kompozitinin iki boyutlu filmlerinin suda çeşitli 3D şekillerde dönüştüğünü keşfettiler. Bu dönüşümü makarna üzerinde uygulayarak şekil değiştirebilen makarna üretmeyi başardılar.

17-05/27/katlanabilen-makarna-shiftdelete.jpg

Makarnalar pişirildiğinde hacimsel olarak büyür. Ancak makarnadaki karbonhidratlar, proteinler ve selülozun farklı bileşenleri farklı şekilde şişiyor. Araştırmacılar bu bileşenleri ayırarak, ekran baskısı kullandı ve katmanlar halinde bir araya getirdi. Farklı soğurma oranları, gıdanın farklı katlanmasına neden oldu.

Yeni makarnaların üretiminde her zaman olduğu gibi önce dokunun daha sonra lezzetin iyileştirilmesi gerekiyor. Bilim adamları, makarna dokusunu düzenlemeyi başardıktan sonra makarnanın lezzetinde iyileştirme yapmaları gerekecek.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu