Nisan
27
2017
Donanım
0
414

Sony’den yeni α9 fotoğraf makinesi

Sony’den yeni α9 fotoğraf makinesi

Sony, yeni fotoğraf makinesi α9‘un (model ILCE-9) piyasaya çıkışını duyurdu. Sony α9 hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

Sony’nin bugüne kadar ürettiği, teknolojik açıdan en gelişmiş ve yenilikçi fotoğraf makinesi olan yeni α9, diğer hiçbir aynasız SLR fotoğraf makinesinin yanına yaklaşamadığı düzeyde üstün görüntüleme performansı sunuyor.

Yeni fotoğraf makinesi, saniyede 20 kareye kadar yüksek hızlı, kararmasız kesintisiz çekimiv, saniyede 60 AF/AE takip hesaplaması, 1/32.000 saniyeye varan maksimum deklanşör hızıviii ve modern bir dijital SLR fotoğraf makinesinde mümkün olmayan daha birçok etkileyici yeteneği fotoğrafçılara sunuyor.

Tüm bu özellikler, önceki Sony full frame aynasız fotoğraf makinelerine kıyasla veriyi 20 kata kadar daha yüksek hızda işlemeyi mümkün kılan, dünyada türünün ilk örneği 35mm full frame yığılı Exmor RS CMOS sensör sayesinde yapılabiliyor. 

Sektör lideri hız ve yenilikçi sessiz çekimvii, 693 gibi inanılmaz sayıda katman algılamalı AF noktasına sahip bir odaklama sistemi ile birleştiriliyor. Karenin yaklaşık %93’ünü kapsayan odaklama sistemi sayesinde, en hızlı hareket eden nesneler dahi karenin her yerinde güvenilir şekilde yakalanıp takip edilebiliyor.

Yeni α9’da bulunan titreşimsiz, tamamen elektronik, son derece sessiz deklanşörvii, hiçbir mekanik ayna veya deklanşör sesi çıkarmıyor.

1493199432_1493197140a9frontlarge.jpg

Deklanşör, sessiz çalışma gerektiren her türlü çekim durumu için son derece güçlü bir fotoğraf aracı olarak öne çıkıyor. Fotoğraf makinesi, W pillerin yaklaşık 2,2 katı kapasiteye sahip yeni Z pilin yanı sıra biri UHS-II kartları destekleyen çift SD medya kart yuvasıyla da maksimum kullanılabilirlik ve güvenilirlik sağlıyor.

Makinede bir Ethernet yuvası (kablolu LAN terminali) de bulunuyor. Yeni α9, geniş yeni ayar, kontrol ve kişiselleştirme seçenekleri yelpazesi ile çalışan profesyoneller için vazgeçilmez bir makine.

Yeni α9’un rekor kıran hızlara ulaşmasında, yeni 24.2 MPii Exmor RS yığılı görüntü sensörü, yeni BIONZ X işlemci ve ön uç LSI’ın bileşimi kritik bir rol oynuyor.

Bu bileşenlerin muazzam işlem gücü, daha hızlı AF/AE hesaplamaya imkan verirken, EVF görüntü gecikmesini de azaltıyor. Aynı zamanda daha büyük kesintisiz çekim ara belleğinden de sorumlu olan işlemci ve ön uç LSI bulunuyor. Bu sayede fotoğrafçılar, kesintisiz AF/AE takibi ile 362’ye kadar JPEGvi veya 241’e kadar RAWv fotoğrafı saniyede 20 kareiv hızla çekebiliyor.

Fotoğraf makinesinin yenilikçi AF sistemi, deklanşör ve kare yakalama hızının dışında, saniyede 60 defaya kadarx AF/AE hesaplama yeteneği sayesinde karmaşık, değişken hareketleri hiç olmadığı kadar yüksek doğrulukla takip ediyor. Ayrıca, fotoğraf çekimi sırasında deklanşöre basıldığında, elektronik vizör sıfır kararma ile çalışarak[iii] kullanıcıya her zaman nesnelerin kusursuz ve canlı görüntüsünü veriyor.

Elektronik vizörün tüm faydalarını en iyi optik vizörlerin dahi karşılayamayacağı bir yakınlık ve “anlık” avantajlar ile bir araya getiren bu özellik, yüksek hızlı 20 fpsiv kesintisiz çekim de dahil tüm fotoğraf modlarında yer alıyor.

Fotoğraf makinesi, çerçevenin yaklaşık %93’ünü kapsayan 693 odak düzlemi katman algılamalı AF noktası ile, normalde odaklanmanın zor olduğu sahnelerde dahi gelişmiş hassasiyet ve yanılmaz odağı güvence altına alıyor.

Katman algılamalı AF’nin hızı ve mükemmel takip performansını kontrast AF’nin hassasiyeti ile bir araya getiren Hızlı Hibrit AF sistemi, α7R II’ye kıyasla yaklaşık %25 daha hızlı performans sunarak hızlı hareket eden tüm nesneleri yakalıyor.

Sony’nin yeni full frame fotoğraf makinesi, kendisine gerçek bir profesyonel çalışma tarzı ekleyen çeşitli gelişmiş yeteneklerle donatıldı.

α9’da, detayların gerçek yaşamı aratmayacak şekilde, mükemmel doğrulukla yeniden üretilmesi için, yaklaşık 3.686k noktalı tamamen yeni, yüksek çözünürlüklü, yüksek parlaklıktaki Quad-VGA OLED Tru-Finder vizör de bulunuyor.

1493199442_1493197143a9fe2470gmrightlarge.jpg

Sony’nin bugüne kadar bir α fotoğraf makinesine yerleştirdiği en yüksek çözünürlüklü vizör olan yeni Tru-Finderın optik tasarımı, 0,78x büyütmeye ve kelimenin tam anlamıyla olağanüstü bir uçtan uca netlik düzeyine ulaşmasını sağlayan çift taraflı bir asferik elemanı da içeriyor. EVF, aynı zamanda, yansımaları büyük ölçüde önlemek için ZEISS T Kaplama’nın yanı sıra dış lensinde florin kaplamaya da sahip.

Tüm bunların bir araya gelmesi ile, α7R II’nin XGA OLED Tru-Finder vizörüne kıyasla iki kat daha fazla parlak elde edilip, çekilen gerçek sahne ile neredeyse aynı parlaklık düzeyine sahip bir vizör görüntüsü yaratılarak en doğal çekim deneyimi yakalanıyor. Hatta Tru-finder’ın kare hızı, aksiyona en iyi şekilde ayak uydurabilmesi için, 60 fps veya 120 fpsxiii ayar seçenekleri ile kişiselleştirilebiliyor.

α9, 5.0 kademelik bir deklanşör hızı avantajıix sağlayarak zorlu ışık koşullarında dahi yeni sensörün tam gücünün ortaya çıkarılabilmesine imkan veren yenilikçi 5 eksenli görüntü sabitleme sistemiyle de donatıldı. Sadece deklanşöre kısmen basılarak, görüntü sabitlemenin etkisi vizör veya LCD ekran üzerinden takip edilebilirken, kadraj ve odak doğru şekilde kontrol ve sürekli takip edilebiliyor.

α9, aynı zamanda fotoğraf dosyalarının belirtilen FTP sunucusuna yüksek hızlarda rahatça aktarılmasına imkan veren bir Ethernet yuvası (kablolu LAN terminali) sunuyor. Bu, stüdyo fotoğrafçılığı, yüksek profilli haber ve spor etkinlikleri ve daha fazlası için ideal seçenek. Ayrıca, flaşların rahat şekilde senkronize edilebilmesi için, harici flaş üniteleri ve kabloların doğrudan takılabildiği bir senkronizasyon terminali de bulunuyor.

1493199455_1493197143a9rightsidelarge.jpg

Sony’nin yeni α9 fotoğraf makinesi, çok çeşitli durumlarda daha hızlı, daha kolay odaklamayı destekleyen birçok yeni ve güncellenmiş odak fonksiyonuna da sahip. Fotoğraf makinesinin arkasındaki çok seçicili joystick ile, çekimi yapan kişi Alan, Esnek Nokta veya Geniş Esnek Nokta odak alanı modlarında çekim yapabiliyor.

Aynı zamanda odak, yukarı, aşağı, sol veya sağ gibi herhangi bir yönde çoklu seçiciye basılarak kare içinde kolaylıkla değiştirebiliyor. Yeni model, aynı zamanda arzulanan odak noktası veya süjenin kolaylıkla seçilebilmesi veya odaklamanın bunlara kaydırılabilmesi için arka LCD ekran üzerinde dokunuş ile odaklama özelliğine de sahip.

Sony E mount fotoğraf makinelerinde ilk defa, α9’da ayrı sürücü modu ve odak modu kadranlarının yanı sıra, fotoğraf veya video çekimleri sırasında otomatik odaklamayı doğrudan aktive etmek için basılabilen yeni bir “AF AÇIK” butonu da bulunuyor.

Diğer yeni yetenekler arasında, sıklıkla kullanılan odak alanlarının özel butona atanarak hafızaya alınıp sonradan uygulanabilmesine imkan veren “AF Alan Kaydı” da bulunuyor. Aynı zamanda, spesifik ayarlar (pozlama, deklanşör hızı, sürücü modu, vs) ihtiyaç duyulduğunda anında uygulanmak üzere özel bir butona atanabiliyor.

Dikey veya yatay konumlandırma sırasında kullanılan en son odak noktasını ezberleyip otomatik olarak uygulayabilen fotoğraf makinesi, söz konusu konumlandırma tekrar kullanıldığında anında bu odak noktasına geri dönebiliyor.

Gelişmiş kişiselleştirme için, ihtiyaç duyulduğunda anında hatırlanmak üzere 30’a kadar maddenin kişiselleştirilmiş bir menüde kaydedilmesine imkan veren bir “Benim Menüm” özelliği de bulunuyor.

Yenilikçi α9 fotoğraf makinesi, önceki Sony full frame modellerin 2,2 katı kapasitesi ile çok daha uzun süre çekim performansı sağlayan, tamamen yeni bir Sony piline (model NP-FZ100) sahip.

Müşterilerden gelen kapsamlı geri bildirimler temelinde geliştirilen fotoğraf makinesi, biri UHS-II uyumlu olmak üzere, iki ayrı bellek kartı yuvası sunuyor. Veriler, eş zamanlı olarak her iki karta da kaydedilebileceği gibi, kullanıcı RAW / JPEG veya fotoğraf / videoları ayırmayı da seçebiliyor. Videolar, yedekleme ve daha etkin veri yönetimi için eş zamanlı olarak her iki karta da kaydedilebiliyor.

α9’da görüntü sensörünün eşsiz tasarımı, Sony cihaz teknolojisinin ulaştığı doruk noktasını temsil ediyor. 24.2 MPii full frame yığılı CMOS sensörün arkadan aydınlatmalı olması, maksimum ışığı yakalamasına ve gerçek yaşamdan farksız, olağanüstü görüntü kalitesi yaratılmasına imkan veriyor.

Aynı zamanda 50 – 204800’e kadar genişletilebilen, geniş 100-51200 ISO aralığına da sahip olan sensör, tüm ayarlarda minimum parazit ile optimum görüntü kalitesi elde edilmesini sağlıyor.

Gelişmiş BIONZ X işlemci de, en yüksek kaliteli görüntünün gerektiği durumlarda ISO hassasiyetini sınırlama ihtiyacını azaltırken yüksek hassasiyet aralığında parazitin asgari düzeye indirilmesine yardımcı olarak görüntü kalitesinde büyük bir rol oynuyor.

Yeni α9 aynı zamanda sıkıştırılmamış 14-bit RAW’u da destekleyerek kullanıcıların sensörün geniş dinamik aralığından en yüksek verimi almasını sağlıyor.

Yeni α9, aynı zamanda, full frame görüntü sensörünün tam genişlikte video 4K (3840x2160p) video kaydı sunmasıyla oldukça becerikli bir video kamera görevi de görüyor.

Bu formatta çekim yaparken, fotoğraf makinesi piksel gruplaması olmaksızın tam piksel okumadan yararlanarak topladığı 6K bilgiyi, olağanüstü detaya ve derinliğe sahip, yüksek kaliteli 4K görüntüler üretmek için yüksek hızda örneklendiriyor. Ayrıca, popüler 35mm boyutunda kayıt yapma imkanı da mevcut.

Tüm bunlara ek olarak, fotoğraf makinesinin 100 Mbps’e kadar saniyede 120 kare hızda Full HD kayıt yapabilmesi, görüntülerin gözden geçirilip sonunda AF takip ile Full HD çözünürlükteki 4x veya 5x yavaş çekim video dosyalarına dönüştürülebilmesine imkan veriyor.

Fiyat ve Bulunabilirlik

α9 değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinesi, 5.300 Euroluk fiyat etiketi ile Haziran 2017’den itibaren Avrupa genelindeki mağazalardan temin edilebilecek.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu