Nisan
22
2017
Spor
0
1,449

Spor Bilimleri Fakültesi (BESYO) öğrenci alımları ve Sınav sistemi!

Spor Bilimleri Fakültesi (BESYO) öğrenci alımları ve Sınav sistemi!

Türkiye’de yaklaşık 60 tane BESYO var. Kimisi öz geçmişle kimisi branş sınavı ile kimisini koordinasyon parkuru, kimisi atletik testlerle öğrenci alıyor.

  • Peki, öğrenci seçiminde kıstas nedir? 

Yetenekli öğrencimi arıyorlar yoksa zeki öğrenci mi arıyorlar? Bu üniversiteden Üniversiteye değişiyor. Örneğin Marmara üniversitesini 1. kazanan bir öğrenci başka bir üniversiteyi kazanamayabiliyor. En yeteneksiz öğrenci çok daha iyi bir üniversiteyi çok kolay kazanabiliyorken çok yetenekli bir öğrenci daha kalitesiz bir üniversitenin kapısının önünden geçemiyor.

  • Peki, doğru sınav sistemi hangisi?

Sınav sistemini belirleyen üniversite görevlileri öğrencinin hangi özelliğini ölçmek istiyorlar. Bakıldığı zaman Uşak Üniversitesi tamamen şansa dayalı bir parkur kazanan birkaç öğrenci tanıyorum ve ne yazık ki bunlar Beden eğitimi öğretmeni olacak, kazanamayan öğrenciler var ki tam bir sporcu. Bakıyorum Trabzon 180 puanla öğretmenlik kazanan bir sürü öğrenci var merak ediyorum bundan 4 sene sonra KPSS sınavında ne yapacaklar. Özellikle bu sene kazanan öğrencilerin YGS ortalaması 330 üzerinde iken KPSS yarısında işleri çok zor olacak. Branşla ve özgeçmişle öğrenci alan üniversitelere bakıyorum. Futbolda veya güreşte almış özgeçmişi 250 YGS ile öğretmenlik kazanmış. Peki beden eğitimi öğretmenliği sadece tek branşa mı dayalı olmalı kesinlikle hayır. Doğru sınav sistemi belirlenmeli ve merkezi yerleştirme yapılmalıdır. Türkiye’nin 5 merkezinde ortak sınav yapılmalı ve sporcunun özgeçmişi, zihinsel durumunu surat, dayanıklılık, koordinasyon, el göz koordinasyonu branşsal uyumunu ve mental kapasitesini ölçen değerlendirme yapılmalıdır. Ve kişisel mülakat yapılmalıdır. Ancak mülakat çıkarsız hak yenilmeden spor kültürü değerlendirilmelidir. Bu seçimi Türkiye’nin sporda söz sahibi bir heyet tarafından yapılmalıdır. 30 saniyelik parkurla, sadece YGS sınavı ile sadece özgeçmiş değerlendirmesi ile veya sadece motorik özellikleri değerlendirme ile yapılan öğrenci seçimlerinin sağlıklı olabileceğini düşünmüyorum. Bakıyorum Samsun, Edirne, Bursa, Trabzon, Antalya vb. gibi yerler kesinlikle doğru sınav sistemi kullanmamaktadır. Ancak bir Manisa, Aydın, Konya, Tekirdağ sınav sistemleri diğerlerine göre çok daha geçerli olduğunu düşünüyorum. en son bir kaç cümlede formasyon saçmalığı ile söyleyeyim. zaten Öğretmenlik bölümünden her sene 1000 öğrenci mezun veriliyor ve 15000-20000 civarında açık varken formasyonla mezun olan öğrenci sayısı arttıkça bu sayı önümüzdeki 4 senede 50 binden fazla açık olmasını bekliyorum. Ve antrenörlük mezunları öğretmenlik formasyonuna güvendiği için kendi bölümlerine sahip çıkmayacak bu sektör sekteye uğrayacaktır. Ve antrenörlük mezunları kendilerini geliştiremeyeceklerdir. Ciddi hatalar ciddi sorumsuzluklar maalesef çok fazladır.

2016 Rio olimpiyatlarını görüyorsunuz bunun tek sebebi alt yapı eksikliği, spor kültürü yoksunluğu ve sporun ülkemizde profesyonel anlayışla yapılamamasından kaynaklanmaktadır. 7-8 yaşlarında sporcu seçimleri yapılmalı ve spor akademileri üniversite çağına gelmiş gençler için değil ilkokul yıllarından sonra kullanılmalıdır. Spor bir uğraş olarak değil meslek olarak görülmelidir. Dünyanın en çağdaş eğitimi olan Finlandiya da Amerika da Rusya'da alt yapı tamamen bir sektör, eğitim tamamen bir algı ve yaşam tarzıdır. Öğrenci, veli ve spor okulları görev ve rollerinin farkındadır. Ülkemizde beden eğitimi dersinde TEOG ve YGS çalışıldığı sürece, beden eğitimi öğretmenlerinin alın topu oynayın anlayışı değişmediği sürece, torpil adamcılık devam ettiği sürece, sporu spor tabanlı yöneticilerin yönetmediği sürece ülkemizde futbol dışında sporlar tanımadığı sürece Al bayrağımız o olimpiyatlarda göndere çekilemeyecektir.

Saygılar/Sevgiler
 

Yazar : İbrahim Serin (ibrahimserin)
Konu : 7 [Konuları listele]
Hakkında : Spor Öğretmeni
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu