Nisan
26
2017
Güncel
0
258

Spotify, 2017’nin 'Türkiye Müzik Haritası'nı yayınladı

Spotify, 2017’nin 'Türkiye Müzik Haritası'nı yayınladı

Türkiye’de dinleyiciler Müslüm Gürses ve Ahmet Kaya’yı unutmuyor. Sezen Aksu ve Sıla baş tacı olmaya devam ederken, Duman ve Teoman ise müzikseverlerin kalbindeki yerini koruyor.

Spotify 81 ili baz baz alarak, 2017 seneninın ilk 3 ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”nı yayınladı. 81 ilin TOP 10 listesine göre derlenen veriler, Türkiye’de senenin ilk çeyreğinde en çok dinlenen Türk ve yabancı sanatçılar ile en çok dinlenen Türkçe ve yabancı şarkıları ortaya koyuyor. Veriler aynı zamanda, Türkiye’nin bazı bölgelerinde öne çıkan isimler hakkında da bilgi veriyor. İşte 81 il üzerinden derlenen Spotify verilerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında

Türkiye’de en çok dinlenen TOP 10 sanatçı:

1). Sezen Aksu

2). Sıla

3). Norm Ender

4). Müslüm Gürses

5). Sagopa Kajmer

6). Duman

7). Teoman

8). Sancak

9). Ahmet Kaya

10). Allame

2017 seneninın ilk üç ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”, müzik dünyasının iki büyük ismi, Müslüm Gürses ve Ahmet Kaya’nın ölümlerinin ardından uzun zaman geçmesine rağmen ülkenin dört bir yanında yoğun şekilde dinlendiğini gösteriyor. Diğer yandan, TOP 10 listesinde bulunan Norm Ender, Sagopa Kajmer, Sancak ve Allame gibi isimler, Rap müziğin Türkiye’deki yaseneımı ve popülaritesine dikkat çekiyor. Sezen Aksu, Sıla, Duman ve Teoman ise 81 ilde de müzikseverlerin vazgeçilmezleri arasında.

Türkiye’de Ocak-Şubat-Mart aylarında en çok dinlenen Top 5 şarkı ise şöyle:

1). Sezen Aksu / İhanetten Geri Kalan

2). Sıla / Yan Benimle

3). Norm Ender / Deli

4). Müslüm Gürses / Affet

5). Sagopa Kajmer / 366. Gün

Peki bölgelere göre hangi isimler öne çıkıyor?

Spotify’ın 2017 seneninın ilk üç ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”, TOP 10 listesinin yanı sıra yüksek dinlenme oranları ile bazı bölgelerde öne çıkan sanatçıları da ortaya koyuyor. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’nden Ahmet Kaya diğer bölgelere göre daha yoğun dinlenirken, İç Anadolu Bölgesi’nde ise Rap müziğin yeni sesi Allame ön plana çıkıyor. Ege’de alternatif rock grubu Adamlar Spotify dinleyicileri tarafından diğer bölgelere oranla daha çok dinlenirken, Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde ise pop müziğin yükselen ismi Buray öne çıkıyor.

Ed Sheeran en çok dinlenen yabancı sanatçılar arasında ilk sırada!

Spotify’ın yayınladığı “Türkiye Müzik Haritası”na göre 2017 seneninın ilk çeyreğinde ülkemizde en çok dinlenen yabancı sanatçı Ed Sheeran oldu. Ed Sheeran’ı ise The Weeknd ve The Chainsmokers takip ediyor. İşte 2017 seneninın ilk üç ayında Türkiye’de en çok dinlenen yabancı sanatçılar:

1). Ed Sheeran

2). The Weeknd

3). The Chainsmokers

4). Sia

5). Rihanna

Türkiye’de Ocak-Şubat ve Mart aylarında en çok dinlenen Top 3 yabancı şarkı ise şöyle:

1). Ed Sheeran / Shape of You

2). The Weeknd / Starboy

3). The Chainsmokers / Paris

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu