Haziran
22
2017
Güncel
0
538

Türkiye'de mobil abone, internet kullanımı ve 4,5G verileri açıklandı

Türkiye'de mobil abone, internet kullanımı ve 4,5G verileri açıklandı

Mobil internet kullanımı 5.5 gigabaytı geçti.

Ülkemizde 4,5G hizmetlerinin datalmeye başlamasıyla beraber mobil internet kullanımının hızla arttığı ve aleti veya SIM kartı 4,5G hizmetine uyumlu olanların aylık internet kullanımının 5,5 gigabaytı geçtiği belirlendi. Interpress’in Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesinin (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) 2017 seneyin ilk çeyreğine ait hazırladığı ‘Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu’ndan derlediği bilgilere göre, haberleşme sektöründeki sabit telefon hizmeti abone sayısının 2016 nihayetinde 11 milyon olduğu, Makineler Arası İletişim (M2M) abonesinin ise 4,1 milyonu geçtiği saptadı.

Nüfusun yüzde 94,9’u mobil abonesi…

Rapora göre, ülkemizde mobil abone sayısının 75,7 milyona yükseldiği buna göre nüfusumuzun yüzde 94,9’unun mobil abonesi olduğu ortaya çıktı. 2017'nin ilk üç ayında da 413 dakikalık vasati aylık mobil kullanım müddetiyle Türkiye’nin evvelki dönemlerde olduğu gibi Avrupa ülkeleri arasında ilk sıradaki yerini savunduğu belirlendi. Medyaya da bu konuda oldukça fazla haber yansırken televizyon, internet ve yazılı medyada yılbaşından bu yana 4,5G ile ilgili 13 bin 627, mobil internet konusunda ise 5 bin 614 haber çıktığı belirledi.

56.4 milyon kişi 4,5G’ye geçti…

Nisan 2016'da kullanıma giren ve daha yüksek mobil data hızı sağlayan 4,5G hizmetleri gittikçe artarken, 4,5G hizmeti aboneliğine, birinci sene nihayetinde takriben 56,4 milyon kişinin geçtiği görüldü. Ancak bir takım alet veya SIM kartların 4,5G hizmetine uyumlu olmaması hasebiyle aktif olarak bu hizmeti kullanabilenlerin sayısı mart ayı sonu itibarıyla takriben 22 milyon oldu. Mobil geniş bant internet abonelerinin aylık vasati kullanımı 2,5 gigabayt düzeyindeyken aleti ve SIM kartı 4,5G hizmetine uygun olan 4,5G abonelerinin data kullanımı ise aylık 5,5 gigabaytı geçti.

Hedef 5G’ye geçen ilk ülkeler arasında olmak…

Yüksek hızlı internet için en ehemmiyetli gerekliliklerden olan fiber altyapı ve fiber abone sayısında da ehemmiyetli ölçüde artış gözlenirken, fiber altyapı uzunluğunun son bir senede takriben yüzde 9,2 artarak, 297 bin 620 kilometreye eriştiği, fiber abone sayısının ise 2 milyonu aştığını belirlendi. Geniş bant mobil internetin Türkiye'de her geçen gün daha fazla geliştiği izah edirken, endüstriyel standartları daha tanımlanmakta olan 5G’ye yönelik çalışmaların ise beynelmilel arenada hızla devam ettiği ve Türkiye’nin dünyada 5G ile tanışan ilk ülkelerden biri olmasının amaçlandığı belirledi.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu