Nisan
26
2017
Spor
0
621

Türkiye'de Sporda Vizyon ve Misyon oluşumu!

Türkiye'de Sporda Vizyon ve Misyon oluşumu!

Türkiye’de spor. Şöyle bir baksak anlarız aslında neyin nasıl ilerlediğini. Öyle detaylarla araştırmaya falanda gerek yok aslında.

Takım sporlarında bayanlar Eurocup’ta final foura 4 takımımız kaldı. Galatasaray, Hatay büyük şehir, Abdullah gül üniversitesi, Yakın Doğu üniversitesi. Yanlış anlamayın he! Türkiye kupası final four değil Avrupa bayanlarda Avrupa’nın en büyük ikinci kupası, bu 4 takım son 4’e kaldı. Artık kimin aldığı çokta önemli değil.

Bayanlar basketbol şampiyonlar ligi yani Eurolig’te Fenerbahçe finalde kaybetti. Erkek basketbol takımlarımıza baktığımızda Eurolig son 8 takim arasına 3 takımımız kaldı Darüşşafaka, Fenerbahçe ve Efes Pilsen.

Basketboldaki başarımıza bakalım Voleybolda da var mı?

Bayan Voleybola bir göz atalım. Galatasaray bayan takımı ve Fenerbahçe erkek takımları Avrupa’nın 2 numaralı kupasında yarı finalde kaybedip ilk 4 girdiler. Vakıfbank şampiyonlar ligi kupasını 2017 yılında yine kazandı. Yani salon sporlarında Türk takımlarının inanılmaz başarıları devam ediyor. Bunlar gurur duyulacak spor olaylarımız. Ben olaya milliyetçi gözle bakmıyorum yani başarılı olan takımlarımızın hangisinde Türk oyuncu var sorusu benim midemi bulandırıyor. Tek üzücü olay alt yapılara ciddi yatırımlar yapıldığı halde A takımlara çok iyi oyuncuların servis edilmemesi. Basketbol bayan basketbol erkek voleybol bayan ve voleybol erkek takımlarımızın Avrupa ve dünya şampiyonlarında madalyaları olduğu halde son 3 şampiyonada kürsüye çıkamamaları ve yeni jenerasyonların yetişmemesi sanırım yeni federasyonların büyük hatası. Tüm branşların anası ve mayası olan Atletizmde alt yapılarda başarılı sporcular varken aynı sporcular yetersiz destek ve yanlış antrenör ve yanlış antrenman sebebiyle sporu erken yaşta bırakıyorlar. Ve federasyon çözümü devşirme sporcularda arıyor. Bu bağlamda olimpiyatlarda 14 atletimizin nerdeyse tamamı Afrika ve Azeri sporculardan oluştu. Durum bu olunca anlatılanlar eleştiri ötesine geçemez oldu.

Peki, çözüm ne olabilir? 

Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan bir ülke. Ve genç nüfusumuz oldukça fazla. her branş farklı baskı, farklı yetenek, farklı karakter gerektirir. Ülkemiz onlarca devşirme sporcu alacağına ülkemizde var olan spor akademileri ve beden eğitimi spor yüksekokullarında eğitim veren akademisyenler daha donanımlı olmalı ve orda okuyan gençlere daha kapsamlı bilgiler verilip yeni akademisyenler ve daha donanımlı antrenörler yetiştirilmelidir. En büyük sıkıntımız kulüplerde yeterli bilgi birikimine sahip antrenörlerin olmamasıdır. Ve tabii ki ilköğretim okullarında ve ortaöğretim okullarında sporcu seçimleri ve sporcuları sportif branşlara yönlendirme doğru olmalıdır. Burada büyük rolde çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimde onları izleyen yöneten Beden eğitimi öğretmenlerinindir. Doğru eğitim doğru yönlendirme ile çok daha yetenekli sporcular bulunabilir. Spora yönlendirilen öğrencilere destek verilmeli ve spor eğitimleri gelişmiş ülkeler de olduğu gibi spor akademilerinde verilmelidir. Her ilçede yeterli sayıda spor liseleri açılmalı ve yeteneği uygun olan her öğrenci buralarda eğitim almalıdır. Spor kültürü bu okullarda daha çok sevdirilmeli ve meslek olarak öğretilmelidir. Milyon dolarla alınan basketbolcular voleybolcular ve trilyonluk futbolcular inanın bizim gençlerimiz arasından çıkabilir. Bunun için ciddi yatırımlarda gerekmiyor sadece uzman danışmanlarla cesaretli ve idealist eğitimcilerle 10 yılda oluşabilecek bir sistemdir. Ülkemizin ihtiyacı inanın şu 10 senede Avrupa kupaları şampiyonalar değil. Bizim ihtiyacımız gurur duyacağımız rekortmen sporcular, spor kültürü oluşan sporcular ve spor kültürü oluşan bir toplumdur.

Olimpiyatlarda her zaman ilk 5’te yer alan ABD, Çin, İtalya, Fransa, Almanya gibi vizyonu ve bir misyonu olan ülkeler bir olimpiyatta 50 üzerinde madalya kazanırken ülkemiz en çok madalyayı maalesef 1948 yılında Londra olimpiyatlarında 12 madalya ile yakaladık ve 2016 olimpiyatlarını 48. Sırada tamamlayabildik. Olimpiyatlar aslında bir ülkenin vizyonunu ve sporda gelişmişlik durumunu temsil eder. Ne kadar geliştiğimiz kulüplerimizin başarısı ile değil milli takımlarımıza dayalıdır. Fenerbahçe belki Euroligi alacak, Vakıfbank voleybolda Avrupa şampiyonu oldu. Beşiktaş UEFA kupasında yarı finalin eşiğinden döndü. Bayanlar basketbol Euro cup Yakın doğu üniversitesi kazandı.

Kulüplerimizi ve yöneticilerini tebrik eder başarılarının devamını dileriz. Ama bu oyuncuların kaçı Türk, kaçı alt yapıdan yetişmiş bir düşünmek lazım!. 

 

Teşekkürler.

Yazar : İbrahim Serin (ibrahimserin)
Konu : 7 [Konuları listele]
Hakkında : Spor Öğretmeni
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu