Haziran
2
2017
Sosyal Medya
0
385

WannaCry şakası ile harçlık şantajı!

WannaCry şakası ile harçlık şantajı!

Babasından WannaCry virüsünü kullanarak fazladan harçlık koparmaya çalışan uyanık Çinli çocuk, yakayı fena halde ele verdi. Trajikomik hikayenin detayları haberimizde.

Kabul edelim, çoğumuz küçüklük dönemimizde ebeveynlerimizden fazladan harçlık koparmak için çeşitli oyunlara ve kurnazlıklara başvurmuşuzdur. Ancak yakın zamanda Çin’de yaşanan bir olay, birçok açıdan türünün tek örneği niteliğinde.

WannaCry şakası ile harçlık şantajı!

Olay Çin'in Jiangsu şehrinde bulunan bir ailenin küçük ama kurnaz oğlunun başının altından çıkıyor. Babasından yeterince harçlık almadığını düşünen bu arkadaş, belki de günümüzde olabilecek en kurnaz taktiğe başvurarak WannaCry virüsü ile şantaj yapma kararı almış.

17-05/20/wannacry-virusunu-kullanarak-babasindan-fazladan-harclik-almaya-calisti-1.jpg

Aslında olayın temelinde dijital eylem yok. Yani çocuk sadece WannaCry virüsünün uyarı ekranına “Dijital elektrik saatine virüs bulaştırılarak devre dışı bırakıldığı ve eğer belirtilen para verilmez ise elektrik sisteminin bertaraf edileceği” gibi bir mesaj yazarak, babasından para almayı hedeflemiş (ekranı A4 çıktısı alarak evin kapısına yapıştırmış).

Eve gelen baba, bu uyarı mesajını içeren kâğıdı ve elektrik sisteminin çalışmadığını görünce, çocuğun beklediğinin aksine, hemen polise başvurmuş. Ardından verilen hesap numarasından çocuğun arkadaşına ulaşan yetkililer, dolaylı olarak bu kurnazlığı da ortaya çıkarmış oldu (evdeki elektriğin ana şartel kapalı olduğu için kesildiği de böylelikle ortaya çıkmış).

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Etiket bulutu