Haziran
3
2017
Bilim
0
297

Yapay zeka duygularımızı okuyabilir!

Yapay zeka duygularımızı okuyabilir!

Günlük hayatımıza dokunmaya devam eden yapay zeka, birkaç yıl içinde duygularımızı okuyabilir. Araştırmacıların, koyunlar üzerindeki çalışmalarında yüzde 80 doğruluk sağlandı.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, koyunların yüz ifadelerini okuyarak acı, üzüntü durumlarını değerlendirebilen bir yapay zeka algoritması geliştirdi. Hayvancılıkta acı veren durumların erken tespitini sağlayacak bu sistem, insan yüz ifadelerin duyguları okumak için temel alınabilir.

Sistem nasıl çalışıyor?

Koyun Ağrısı Yüz İfadesi Ölçeği (SPFES) sistemi, 500 koyun fotoğrafı içeren bir veri seti kullanılarak geliştirildi. Koyun ağrı veya üzüntü duyarken yüzünün beş farklı özelliğini nasıl belirleyeceğini öğrendi. Ardından algoritma, ağrının ciddiyetini belirlemek için özellikleri 1-10 arasında derecelendiriyor. Yapılan testlerde, SPFES'in ağrı düzeylerini yüzde 80 doğrulukla tahmin edebildiğini gösterdi.

17-06/03/yapay-zeka-koyun-shiftdelete.jpg

Ekip, durağan görüntülerin yüksek doğrulukla analizinden sonra, hareketli görüntülerde de aynı başarıyı elde etmeyi umuyor. Ayrıca hayvanlar ve insanlar dikkat çekici derecede benzer davranışlar gösterdiği için yapay zeka araştırmacıları, çapraz geçiş ve geliştirme çalışmaları ile sistemin insanlar için de uyarlanabileceğini düşünüyor.

Yazar : Teknoloji admin (admin)
Konu : 2618 [Konuları listele]
Hakkında : Haber Editörü
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Eğer üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Henüz hiç yorum yapılmadı.

Kullanıcı girişi

Bugün en çok okunanlar

Etiket bulutu